– I kažete da sam za svoju njivu posušene kuruze dobila odštetu od 5 kuna i 69 lipa? Znate kaj, ja sam vam žena u godinama i najte se s menom tak šaliti!
Bila je to prva reakcija gospođe iz Radovana na vijest da će joj idućih dana, slijedom odštetnog zahtjeva za propali nasad kukuruza što joj ga je lanjskog ljeta na njivici obrala suša, na tekući račun sjesti odšteta kojom jedva može kupiti kruh. Slično su reagirali i pojedini poljodjelci s područja Ribić Brega, Prigorca, Lančića, Punikvi, Ivanca i okolice, kojima, većinom, stižu odštete u iznosima od desetak, dvadesetak i tridesetak kuna, dok je „rekorder“ iz Vuglovca, kojemu država usahle usjeve obeštećuje s nešto više od tri kune, sočno rekao što misli o takvoj politici.
– Nadali smo se da će djed za posušeni kukuruz dobiti barem simboličnu odštetu od stotinjak kuna. No, dobio je samo 14,50 kuna. Pa što će s tim? – čudila se gospođa iz Stažnjevca. Premda među poljoprivrednicima ima i nekolicina onih koji će dobiti znatno veće odštete (riječ je uglavnom o OPG-ima), većina građana smatra da su iznosi obeštećenja ponižavajući.
Smatraju to i u ivanečkim gradskim službama, gdje podsjećaju da su ukupne štete na kukuruzu, bundevama-uljaricama i travnatim smjesama bile procijenjene na 832.850 kuna. Budući da je država odobrila isplatu samo 3,67 posto odšteta, na gradski račun sjelo je tek - 23.650 kuna.
– Taj novac ćemo tijekom idućega tjedna isplatiti na tekuće računa 339 poljoprivrednika, a trošak naknada podmirit ćemo iz gradskog proračuna. Tako idemo na ruku poljoprivrednicima, jer budući da mnogi od njih trebaju dobiti i manje od deset kuna, ocijenili smo da nema smisla pozivati ih na gotovinsku isplatu u gradsku vijećnicu, jer bi im putni troškovi bili veći od odšteta. Usto, mnogi od njih bi, zbog loših autobusnih veza, k tomu i izgubili dan. Poljodjelce koji nemaju tekuće račune, idućeg tjedna obići će gradski službenik i novac im isplatiti u gotovini – poručila je pročelnica za financije Maja Darabuš.
Nakon što su Pankretić,Frišćić i Čobanković,jamili, malo je malo ostalo