Vojni i vanjskopolitički analitičari Marinko Ogorec i Branimir Vidmarović gostovali su u HRT-ovoj emisiji 'U mreži prvoga' gdje su komentirali odlazak ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog u SAD, kao i mogućnost mira.
Analitičar Ogorec stava je da mira u Ukrajini neće biti sve dok se ne usuglase SAD i Rusija.
- Zelenski odlazi u Ameriku jer su očito u pitanju veliki ulozi, rekao je Ogorec.
S druge strane, Vidmarović smatra kako je taj put ukrajinskog predsjednika veliki iskorak za Zelenskog i Ukrajinu. Upitan što pad ili obrana Bahmuta značilo za nastavak rata, Ogorec ističe kako je taj grad važan i jednoj i drugoj strani. S geostrateškog stajališta, teško je objasniti zašto Bahmut, kazao je. Ukrajina može jako dugo izdržati uz potporu saveznika, napominje Vidmarović i dodaje kako i Rusija može izdržati.
- Pitanje mobilizacije u Rusiji nije zaključeno, ako će trebati još će se povući, koliko treba, ljudi, rekao je.
Drugi analitičar Marinko Ogorec napomenuo je kako se može očekivati novi val mobilizacije, baš kao i veće uključivanje Bjelorusije u cijelu priču.
Na pitanje je li Aleksandar Lukašenko u poziciji bilo što odbiti Rusiji, Ogorec je rekao da nije i da Putin vrši veliki pritisak na njega.
- U anektiranim područjima situacija također nije dobra i teško je za očekivati da će se tamo uspostaviti red, govori Ogorec.
Istaknuo je kako je EU uz Ukrajinu najveća žrtva ovoga rata. Ukrajina traži i treba puno pomoći i EU je tu da pomaže, no vidi se, kako kaže Ogorec, da EU sve manje postaje čimbenik koji može u tom segmentu još puno toga dodatno napraviti bez SAD-a i velikim dijelom Velike Britanije.
- EU postaje sekundarni igrač u ovoj priči, zaključuje.
Podsjećamo, prije par dana razgovarali smo sa tručnjakom za međunarodne odnose i analitičarem Branimirom Vidmarovićem o tome kakva je situacija trenutačno u Ukrajini, što možemo očekivati u idućem razdoblju, što je Putin želio postići svojom izjavom da je situacija teška. Više o tome, pročitajte OVDJE
VIDEO: Muškarac bacio Molotovljev koktel u zgradi Centra za socijalnu skrb u Ivancu
zelenski ide moljakati 45 mlrd dolara. za 10 dana kongresom će drmati republikanci, koji traže nadzor i kontrolu nad trošenjem novca kojeg amer šalje ukrajini. sad je zadnji čas da se ukrajini nešto mimo kongresne kontrole da. meni zanimljivo da silni vojni stručnjaci i komentatori ignoriraju trendove na ratištu, gdje se rusi približavaju kupjansku, gdje zaokružuju bahmut, lome ukrajinski otpor. mi nismo strana u sukobu, i mogli bi izvještavati objektivno, realno stanje, nikog ne trebamo favorizirati, ali niti zbog njihovog morala prešućivati teške stvari, gubitke. svaki vikend ukrajina ostaje bez 10% energetskog potencijala. iza nove godine zelenski će morati odlučiti tko će imati struju i koliko, a tko ne. bez struje zelenski će imati i stanovnike i industrijalce protiv sebe. to je cilj rusa, kao i amerikanaca kad su tukli srbiju, da se nepopularne odluke moraju donijeti ako se želi sačuvati vlast. a zelenski je dokazao da je zbog vlasti, kao i svaki glumac zbog bolje uloge, spreman na ustupke. samo treba priču razmotati. tlapnje o teritorijalnoj cjelovitosti ne puše ni u americi. amerika je inače priznala izraelu pravo da dio tuđeg teritorija, sirijskog golana... pa sad, koji će to princip amerika pogaziti? realno, isto ukrajine je ruski i proruski, bio i ostat će.