Finska i Švedska službeno su podnijele zahtjeve za pridruživanje NATO-u u srijedu, no Turska ne želi prihvatiti njihovo pristupanje jer smatra da bi to kompromitiralo sigurnost NATO-a. Također, hrvatski predsjednik i premijer su na suprotnim stranama po tom pitanju.
Gordan Akrap iz Instituta za istraživanje hibridnih sukoba istaknuo je u emisiji "Otvoreno" HRT-a da su i Finska i Švedska već povezane s NATO savezom kroz različite programe suradnje.
- Ovo sada što se događa samo je nadogradnja i veliki politički iskorak i praktički izgradnja nove sigurnosne arhitekture unutar Europa, a kao posljedica ruske agresije na Ukrajinu - rekao je Akrap te dodao da je NATO jamac ne samo suvereniteta i samostalnosti, već i da ih Rusija neće napasti.
Robert Barić s Fakulteta političkih znanosti rekao je da je Rusija napravila strahovitu stratešku miskalkulaciju.
- Ovo su po meni prazne prijetnje. Sada kada vide u Moskvi koliko su se preračunali, oni zapravo sad pokušavaju smanjiti - to je "damage control" - rekao je Barić.
VIDEO Unatoč Putinovim prijetnjama Finska potvrdila zahtjev za članstvo u NATO-u!
Stručnjak za međunarodne odnose Goran Bandov rekao je da je NATO ruskom agresijom ponovno kao organizacija dobio smisao.
- Europska unija na ovaj je način zapravo dobila puno više sinergije, solidarnosti - tvrdi.
Stručnjak za sigurnost Marinko Ogorec rekao je da je Rusija kriva što Finska i Švedska idu u NATO te da su toga duboko svjesni svi u ruskom čelništvu. Također, smatra da NATO ima više koristi od Finske i Švedske, nego te zemlje od NATO-a.
Gordan Akrap vjeruje da će Turska vjerojatno dobiti neke ustupke od strane Finske i Švedske te kako će proces trajati neko vrijeme.
- Mišljenja sam da će dugoročno Turska izaći kao gubitnik iz cijelog ovog procesa - naveo je te pojasnio da ucjene zbog unutarnjih odnosa i neriješenih političkih pitanja odnosa prema Kurdima neće biti dobre.
Robert Barić kao problem navodi to što se mnoge članice "šlepaju" na račun većih, posebice SAD-a. Kao jednu tih "free ridera", naveo je i Hrvatsku.
- Mi smo zanemarili obrambeni sustav zadnjih 20-ak godina i to nam se sada vraća s kamatama - tvrdi.
Stavovi Hrvatske
Vanjskopolitički komentator HRT-a Tihomir Vinković javio se u emisiju "Otvoreno" iz Bruxellesa.
- Hrvatska je, svi ocjenjuju, vrlo pouzdan saveznik. Hrvatska je partner - rekao je Vinković.
Bandov smatra da Hrvatska treba više koordinacije u vanjskoj politici. Napomenuo je MVEP, Vlada i Ured predsjednika nemaju i ne zagovaraju potpuno različite stavove niti oko BiH, niti oko prijema Finske i Švedske.
- Govori se samo o različitim metodama što bi se eventualno još moglo učiniti, ali pri tome postoji samo jedna hrvatska vanjska politika - dodao je Bandov, a Barić je istaknuo da Hrvatska nema jasno definirane nacionalne interese.
VIDEO Kraj jedne od najžešćih bitki rata u Ukrajini: Evakuirani vojnici iz uništenog Mariupolja
Govoreći o ratu u Ukrajini, Akrap je rekao da je Rusija već pobijeđena.
- Pitanje je onoga što se dogoditi u jednom trenutku, jer rat će morati stati, i koja će to biti razina aktivnosti i diplomatskih napora koje će Zapad, uključujući Ukrajinu, prihvatiti da Rusija ne bude ponižena. Jer u tom slučaju Rusija može raditi bilo kakve ozbiljne probleme - rekao je Akrap.
Barić ne smatra da će rat uskoro biti gotov. - Ukrajinci postižu uspjehe, ali i oni plaćaju cijenu - dodao je.
Vinković navodi da će se ruska agresija, nažalost, nastaviti s velikim zločinima. Ogorec tvrdi da Rusiju ne treba podcijeniti jer je riječ o velikoj zemlji s moćnim oružjem.
- Kao što vidimo, ne libi se ni od uporabe hrane kao oružja, u ovom slučaju. Ne libi se od uporabe energenata kao naoružanja. Tako da Rusija može još dugo ovako. Pitanje je samo kako će se rješavati stanje na unutarnjem planu u Rusiji. Drugim riječima, i tu može doći do određenih turbulencija, da dođe do određenih, da tako kažem, promjena u samom vodstvu države, možda bi onda situacija bila drugačija. Možda - rekao je Ogorec.
"Finska i Švedska već su povezane s NATO savezom kroz različite programe suradnje. Ovo sada što se događa samo je nadogradnja i veliki politički iskorak i praktički izgradnja nove sigurnosne arhitekture unutar Europe, a kao posljedica ruske agresije na Ukrajinu." Ne samo Finska i Svedska, nego je i Ukrajina, i to duboko povezana s NATO-om kroz razlicite programe suradnje, i to vec godinama! A sto se tice "nove sigurnosne arhitekture unutar Europe", ona je uzrok ruske agresije na Ukrajinu a ne posljedica! Analiticari su "malo polupali loncice"...