U Moskvi, gradu s 13 milijuna stanovnika gdje su električni skuteri uobičajeno prijevozno sredstvo, jedan takav dvokotač nije privlačio posebnu pozornost ispred stambene zgrade. Međutim, ovaj je skuter bio ključan dio smrtonosne operacije – nosio je eksplozivnu napravu s 100 do 300 grama TNT-a, tvrde ruski istražitelji. Prema izvorima Financial Timesa upoznatima s napadom, bombu je postavio tajni agent po naredbi Ukrajinske sigurnosne službe (SBU) blizu zgrade na moskovskom Rjazanski prospektu. Skrivena kamera zabilježila je daljnji razvoj događaja. U ranu zoru bomba je detonirala dok je general-pukovnik Igor Kirilov izlazio iz zgrade sa svojim pomoćnikom. Eksplozija je bila kobna za obojicu. Ovaj atentat predstavlja najnoviji potez u sve intenzivnijem prikrivenom sukobu između Kijeva i Moskve, koji vode njihove moćne obavještajne službe, obje nasljednice sovjetskih špijunskih agencija. SBU, izravni nasljednik KGB-a, djeluje iza neprijateljskih linija, ciljajući vojne i političke dužnosnike, sabotirajući infrastrukturu i koristeći hibridno ratovanje kako bi destabilizirao protivnika. Kontroverzni SBU, prema riječima jednog obavještajca, postao je "likvidator Rusa". Dužnosnik SBU-a potvrdio je odgovornost za Kirilovljevu smrt, nazivajući ga ratnim zločincem i upozoravajući: "Ovakav kraj čeka sve koji ubijaju Ukrajince."
Premda je SBU primarno usmjeren na unutarnje poslove, od ruske invazije 2014. godine proširio je svoje djelovanje na područja pod kontrolom Kremlja i samu Rusiju. Nakon punog opsega invazije 2022. SBU je izveo napade na Krimski most i nanio znatnu štetu ruskoj Crnomorskoj floti rabeći morske dronove. Jedan obavještajni izvor istaknuo je niz likvidacija proruskih separatističkih vođa u Donecku i Luhansku između 2014. i 2021., pripisujući ih kijevskim agentima. Drugi anonimni izvor tvrdi da su agenti SBU-a ne samo djelovali unutar Rusije već i regrutirali protukremaljske Ruse za sabotaže i atentate. FSB je uhitio uzbekistanskog državljanina osumnjičenog za Kirilovljevo ubojstvo.
SBU se pokazao ključnim u višedimenzionalnoj borbi Kijeva protiv Moskve. Prema Andreju Soldatovu, višem suradniku Centra za analizu europske politike, Rusija teško parira aktivnostima SBU-a. "FSB je vješt u istrazi prošlih događaja, ali ne i u predviđanju budućih. To zahtijeva drukčije vještine", objašnjava Soldatov, ističući potrebu za boljim prikupljanjem i dijeljenjem informacija među ruskim agencijama. Valentin Nalivaičenko, bivši čelnik SBU-a, tvrdi da je agencija prikupila značajne protuobavještajne podatke o ruskom vojnom i obavještajnom vodstvu, uspješno infiltrirajući agente i otkrivajući slabosti u moskovskoj obavještajnoj mreži. Učinkovitost SBU-a dijelom proizlazi iz njegove veličine, naslijeđene iz sovjetskog doba. S više od 30.000 zaposlenika i dodatnim tajnim operativcima, SBU je usporediv s FBI-em, značajno nadmašujući britanski MI5 i izraelski Mossad. Šef SBU-a Vasil Maljuk, naglašava da je ključna zadaća agencije suprotstavljanje neprijateljskim obavještajnim službama, posebice u ratno vrijeme. Iako odbija komentirati operacije unutar Rusije, Maljuk jasno ističe stav službe: "Svaki zločin agresora mora biti kažnjen."
SBU se rijetko javno hvali svojim operacijama likvidacije. Umjesto toga, preferira taktiku uvjerljivog poricanja. Primjer toga je incident iz kolovoza 2022. kada je u automobilu eksplodirala bomba namijenjena Aleksandru Duginu, ruskom ultranacionalističkom ideologu bliskom Vladimiru Putinu i zagovorniku rata protiv Ukrajine. Međutim, u vozilu je bila njegova kći Darja, koja je smrtno stradala. Djelovanje SBU-a često izaziva kontroverze. Agencija je inscenirala lažno ubojstvo ruskog novinara disidenta u Kijevu, navodno kako bi razotkrila tim atentatora koje je Moskva angažirala za destabilizaciju Ukrajine. Također, SBU je optužen za nadzor istraživačkih novinara i aktivista koji su izvještavali o navodnoj korupciji unutar agencije, a suočio se i s brojnim aferama vezanim uz financijske malverzacije.
"SBU posjeduje iznimnu moć – možda i previše", izjavio je jedan zapadni diplomat za Financial Times. Prema njegovim riječima, agencija je dugo vremena uspijevala izbjeći značajnije reforme, usprkos inzistiranju ključnih ukrajinskih saveznika poput SAD-a, G7 zemalja i EU. Međutim, u jeku sukoba s Rusijom te su zapadne zemlje odlučile zanemariti određene zamjerke i pojačati suradnju te razmjenu obavještajnih podataka. SBU je osobito unaprijedio odnose s CIA-om, koja je uložila znatna sredstva u obuku ukrajinskih agenata. "Ono što smo pokrenuli 2014. sada daje rezultate", komentirao je Nalivaičenko o suradnji sa zapadnim službama. SBU je doživio dramatičnu transformaciju od kraja veljače 2014., kada ga je bivši predsjednik Viktor Janukovič gotovo uništio. Uoči bijega, Janukovič je naredio napad na agenciju, tijekom kojeg su njegovi ljudi otuđili ključne državne tajne i uništili ono što nisu mogli odnijeti. SBU, već opterećen nepovjerenjem, pretrpio je značajne gubitke kadra u proljeće i ljeto te godine zbog ruske aneksije Krima i preuzimanja kontrole nad gradovima istočne Ukrajine. Nalivaičenko, tada novi direktor SBU-a, naslijedio je razjedinjenu agenciju prožetu agentima odanima Kremlju. Tisuće agenata našlo se pod sumnjom suradnje s neprijateljem. Uslijedilo je temeljito čišćenje – deseci špijuna su uhićeni, a pokrenute su istrage zbog izdaje.
"Krenuli smo ispočetka, od zgarišta operativnih dosjea u dvorištu SBU-a", prisjetio se. Nalivaičenko je istaknuo kako je Kijev angažirao mlađe, domoljubne agente, čija je lojalnost bila usmjerena prema teritoriju unutar međunarodno priznatih granica Ukrajine iz 1991. Od početka potpune ruske invazije prije gotovo tri godine, gotovo da ne prođe mjesec bez vijesti o ruskom dužnosniku uključenom u ratne napore kojeg su eliminirali operativci SBU-a. Nedavno je SBU preuzeo odgovornost za likvidaciju Valerija Trankovskog, načelnika stožera 41. raketne brigade ruske Crnomorske flote, u eksploziji automobila na okupiranom Krimu. Međutim, ponekad se zasluge pripisuju i sestrinskoj agenciji, Glavnoj upravi vojne obavještajne službe (GUR). Pod vodstvom Kirila Budanova, i ova jedinica provodi tajne operacije i atentate duboko iza neprijateljskih linija. Dvije agencije međusobno se nadmeću u eliminaciji visokopozicioniranih dužnosnika i pogađanju značajnih vojnih meta sve dublje na ruskom teritoriju, iako ponekad i surađuju. Učinkovitost SBU-a izaziva zabrinutost u ruskim obrambenim krugovima. Ruski ratni dopisnik Juri Kotenok napisao je da ukrajinske tajne službe "djeluju kao da uživaju potpuni imunitet u Rusiji". Dodao je: "Iako nitko ne sumnja u umiješanost Kijeva, činjenica da se neprijatelj gotovo otvoreno hvali svojim akcijama je zabrinjavajuća."
VIDEO Objavljena snimka trenutka eksplozije u kojoj je ubijen ruski general
FSB/KGB su drzavni teroristi koji ubijaju civile,politicare..svakoga tko je u bilo kojem smislu opozicija opasna za rezim. naprimjer Moskva veljaca 2015-ubojstvo Borisa Nemtsova u centru ni 100 metara od Kremlja..