Hrvatska je zbog nepoštivanja odredaba Dublinske konvencije u smislu unošenja podataka u zajednički sustav Eurodac danas (četvrtak) dobila službenu opomenu Europske unije. Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić objasnio je kako od toga ne treba praviti veliku dramu i kako je zapravo riječ o zahtjevu za očitovanje o eventualnoj povredi pravila, na koji ćemo mi odgovoriti u zadanom roku od dva mjeseca. Dodao je kako su istu opomenu dobile i druge zemlje poput Italije, Grčke i Mađarske, iz čega je savršeno jasno da je riječ o pokušaju EU da disciplinira zemlje kako bi provodile Dublinsku konvenciju.
– Mi smo u više navrata naveli razloge zbog kojih ne unosimo podatke o registraciji migranata u zajednički sustav – rekao je Ostojić. Prema njegovim riječima, Dublinski je sporazum pravljen u neko drugo vrijeme. Hrvatska je bila spremna prihvatiti najviše 4000 migranata, a taj je limit ispunjen za 48 sati. Međutim, njegova primjena u formatu s pola milijuna izbjeglica nije moguća zbog opasnosti od zlouporabe tražitelja azila koji bi mogli biti vraćeni u zemlju prve registracije.
Kako Grci imaju famoznu sudsku presudu prema kojoj su nehumani, sve bi zemlje mogle vraćati migrante u Hrvatsku. To bi nas, kaže, pretvorilo u hotspot, na što mi ne možemo pristati. Eurodac podrazumijeva da ne možete podnijeti zahtjev za azil i tražiti međunarodnu zaštitu ako ste to već napravili u nekoj drugoj zemlji EU. Unošenje podataka u Eurodac omogućava zemljama koje ne odobre traženi azil vraćanje migranata u zemlju tzv. prvog ulaska u EU.
Stoga je, po Ostojiću, nelogično očekivati od Hrvatske da poštuje Dublin, osobito zato što i Njemačka traži drukčiji pristup tom sporazumu.
– Kada se sporazum počne primjenjivati u Grčkoj i kada Eurodac profunkcionira u ostalim zemljama, neće biti nikakvih problema da mi sve podatke s kojima raspolažemo i koje unosimo u naš sustav podijelimo s drugima – rekao je Ostojić. Za 86 dana izbjegličke krize u Hrvatsku je ušlo 489 tisuća migranata. Danas (četvrtak) do podneva u tranzitno-prihvatni centar u Slavonskom Brodu ušlo ih je 2100, a u srijedu tijekom cijelog dana njih 3000. Brojke su nešto manje u odnosu na prijašnji prosjek od 6000 do 6500 ljudi dnevno, ali posljednjih dana opet idu uzlaznom putanjom. Hrvatska čeka provedbu dogovora između EU i Turske i izgradnju hotspotova u Grčkoj.
>> EK opomenula Hrvatsku: Ne šaljete nam otiske prstiju migranata
Nego, kad će rezultati istrage tko je crtao svastiku po Poljudu da bi naštetio Hrvatskoj?