U organizaciji Udruge za podršku žrtvama i svjedocima danas je u Vukovaru održan okrugli stol na kojem se razgovaralo o mogućnostima poboljšanja psihološkog i ekonomskog položaja žrtava i svjedoka.
- Zakonske odredbe u našoj zemlji, na ovu temu, jako su dobre ali se nažalost ti isti zakoni na terenu ne provode kako treba. Zbog toga je žrtvama i svjedocima potrebna dodatna podrška. Od 2006. godine, kada je naša udruga osnovana pa do danas, zamjetne su promjene. Žrtve sada imaju neka prava barem na papiru, a koliko se ona ostvaruju to je druga priča. Javnost pa tako ni sama žrtva počesto uopće nisu upoznati sa svojim pravima, rekla je izvršna direktorica Udruge Barbara Veličković.
Okrugli stol je bio idealna prilika da se javnosti predstave dosadašnja postignuća kao i mjere koje su poduzete na području promicanja prava žrtava i svjedoka kaznenih djela i prekršaja. Isto tako bila je ovo i prilika i za razmjenu iskustava u pružanju pravne i psihosocijalne podrške s naglaskom na unaprjeđenje postojećeg sustava podrške. O počecima projekta i tome kako se počelo i gdje se nalazi u ovoj oblasti danas govorio je idejni začetnik projekta Ante Zeljko koji je inače i bivši predsjednik Županijskog suda u Vukovaru.
- Sa ovim projektom zaštite žrtava i svjedoka kaznenih djela u vukovarskom sudu počelo se prije osam godina kada za to nije bilo ni potrebnog prostora i kada se tako nešto nije nigdje provodilo u Hrvatsko. Danas je to postao obrazac po kojemu se radi u svim hrvatskim sudovima, rekao je Zeljko.
Na okruglom stolu o novinama u kaznenom progonu okupljenima je govorio sudac Županijskog suda u Vukovaru Nikola Bešenski koji je rekao kako po novom zakonu više nema volontera pri sudu te da je i stoga velika važnost ove Udruge.
- Smatram da je ovo puno bolje rješenje jer institucionalno problem imamo riješen u sudovima djelatnike koji su za to zaduženi, a ova udruga može i dodatno pomagati, rekao je Bešenski. Sve informacije o podršci žrtvama i svjedocima kaznenih djela mogu se dobiti na broj telefona 116 006.