Agencija za tržišno natjecanje prije nešto više od mjesec dana u najvećoj je tajnosti počela istragu protiv Hrvatskog telekoma, Vipneta i Tele2 zbog sumnje da su se udružili u kartel, doznaje Poslovni dnevnik. Čelnica AZTN-a Olgica Spevec, prema dostupnim informacijama, sumnja da su se tri mobilna operatera 1. listopada 2009. dogovorila i istodobno poskupjela do četiri puta svoje usluge promijenivši obračunsku jedinicu sa 15 na 60 sekundi za prvu minutu razgovora.
– Agencija je pokrenula postupak zbog sumnje u kartelsko udruživanje HT-a, Vipneta i Tele2, ali budući da je istraga u tijeku ne možemo je komentirati – izjavila je Snježana Vujisić Sardelić, savjetnica za komunikacije AZTN-a. Dodaje da bez pomoći zviždača istrage za kartelsko udruživanje u Hrvatskoj u prosjeku traju od jedne i pol do dvije godine, a u EU i dvostruko dulje. Spevec je još ljetos borbu protiv kartela istaknula kao prioritet svog rada. Na II. međunarodnoj konferenciji o tržišnom natjecanju u Zagrebu kazala je da borba protiv kartela, pojave koja najviše šteti potrošačima i umanjuje konkurentnost gospodarstva, imperativ. Istraga protiv HT-a, Vipneta i Tele2 zbog sumnje u kartelsko udruživanje najveći je takav slučaj u Hrvatskoj dosad. Procjenjuje se da bi u slučaju krivnje kazna operaterima mogla dosegnuti čak milijardu kuna, odnosno prema Zakonu o tržišnom natjecanju do maksimalnih 10 posto prihoda u mobilnom segmentu operatera. Za HT to znači potencijalnu kaznu do 450 milijuna kuna, za Vipnet 400 milijuna, a za Tele2 do 100 milijuna kuna.
Operaterima u prilog ne ide ni činjenica da je lani 1. listopada na snagu stupio stroži i s europskom regulativom usklađen novi Zakon o tržišnom natjecanju koji Spevec daje ovlasti usporedive s onim kakve imaju državni odvjetnik Mladen Bajić i USKOK. To znači da Spevec, ako dokaže kartelsko ponašanje, može izravno i bez odgode naplatiti cjelokupnu kaznu od operatera i samo je proslijediti u proračun. Može tijekom istrage pretraživati centrale HT-a, Vipneta i Tele2 kao i stanove potencijalno umiješanih, plijeniti dokazni materijal i dati imunitet pokajniku. Ovaj je slučaj i pod povećalom Europske komisije (EK). Poglavlje 8, tržišno natjecanje jedno je od njih tri u kojima se Hrvatska mora nastaviti dokazivati do ulaska u Uniju. Svakih pola godine Hrvatska mora slati izvješće o napretku, koje zajedno s ocjenom EK dobivaju sve zemlje članice Unije.
HT je, inače, prvi otvoreno upozorio na AZTN-ovu istragu objavivši dio podataka u segmentu upravljanja rizicima u svom izvješću za prvih devet mjeseci ove godine. HT je tada naveo da ga je AZTN o tome obavijestio 21. rujna. No u HT-u odlučno odbacuju mogućnost bilo kakva dogovaranja. "Nije bilo nikakva dogovora, već je promjena obračunske jedinice bila samostalna poslovna odluka HT-a. Kao i uvijek, surađujemo s drugim operaterima u okvirima zakona", kažu u HT-u. I u Vipnetu kategorički odbacuju svaku pomisao na kartel. "Ni u kojem slučaju nismo razgovarali, a kamoli dogovarali cijene na tržištu sa ostalim operaterima", ističu u Vipnetu. Objašnjavaju da se zbog uvođenja kriznog nameta od 6 posto očekivala korekcija cijena, kako kažu, u najprikladnijem načinu u tom trenutku.
"Sumnjati na mobilne operatere kao kartel jednako je kao sumnjati na kartel trgovaca robom široke potrošnje samo zato što su zbog promjene PDV-a istodobno korigirali cijene", kažu u Vipnetu. Tele2 zasad nije komentirao optužbe antimonopolske agencije o kartelskom udruživanju na štetu korisnika. AZTN je u posljednje dvije godine dokazao pet kartela od autoškola, trgovaca uredskim materijalom, novinskih izdavača do upravitelja zgrada. Trenutačno, uz ovaj mobilni, najveći kartelski slučaj na kojem AZTN radi jest građevinski kartel.
No vratimo se na bit. Tele2 i dalje prednjači u drastičnomu smanjenju cijena, dok su se kukavni menadžeri druga dva operatora pretrgli od mozganja kako da se cijene kako-tako približe Tele2 i kako da zadrže svoje korisnike. Narod je polako počeo shvaćati da su HT i Vipnet grabežljive tvrtke i sve se više okreću Tele2 koji je u zadnjemu tromjesečju dobio najviše korisnika, dok je Hrvatski telekom, a čine ga T-mobile i Bonbon, u minusu. Još jedna stvar bode oči. Gospođa Spevec obilazi oko problema kao mačak oko vrele kaše. Ubacivanjem Tele2 u ovo banditsko društvo i odrezivanjem kazne, nema veze što bi mogla biti najmanja, tj. pišljivih stotinjak milijuna kuna, zadao bi se smrtni udarac najmlađemu hrvatskomu operatoru. HT i Vipnet nalupali su se para i bez teškoća izdržat će plaćanje poveće kazne koja je, gledaju li se njihova dobit, zapravo kap u moru.