Posljednjih godina divlji purani na ulicama SAD-a postali su poprilično uobičajena pojava, no brojni građani nisu zadovoljni činjenicom što su te ptice relativno agresivne i ne prezaju od napada na ljude. Mediji su i ranije prenosili kako te ptice teroriziraju građane u Washingtonu gdje su neki završili i u bolnici, a često i blokiraju promet.
- Ne očekujem da ću se morati braniti od divlje životinje u Washingtonu - ispričala je jedan biciklist kojeg je jedan puran i napao, dok je drugi ispričao kako ga je životinja napala dok je bio u jutarnjoj tjelovježbi. Iako je pokušao mirno otići u drugu stranu, životinja ga je počela pratiti.
- Bio je brz. Počeo sam trčati i onda sam shvatio da me sustiže - objasnio je. Ipak, BBC prenosi kako znanstvenici smatraju velikim uspjehom, a povratak divljih purana čak i nazivaju ''najvećim američkim uspjehom kada je u pitanju obnova populacija vrsti''.
Prema stručnjaku Michaelu Chamberlainu i kolegama sa Sveučilišta u Georgiji koji su objavili rad koji se tiče upravo ove teme, obnova ranije gotovo izlovljenih divljih purana najviše je zabilježena u Alabami, Kaliforniji, Teksasu, Wisconsinu i Kentuckyju.
Ova vrsta postala je ugrožena nakon što su prvi doseljenici stigli u Ameriku. Iako ih je bilo u izobilju ranije, prekomjerno izlovljavanje i deforestacija dovela je do oštrog pada ovih ptica u prirodi, a veće promjene počele su se događati tek u 20. stoljeću. Tada su ih konzervatori počeli loviti i puštati na slobodu na drugim područjima kako bi se populacija obnovila, što je dovelo do obnove purana u Americi.
POVEZANI ČLANCI:
Osim već spomenutih saveznih država, u radu se navodi kako je i New England doživio značajan rast jedinki od 2014., dok je u Massachusettsu broj jedinki porastao za 30 posto.
>> VIDEO Ovako izgleda kad gladni medo nanjuši sendvič koji ste zaboravili u autu