Samo pet kilometara južno od Vinkovaca, u šumi Kunjevci, nalazi se najveće i jedino uzgajalište muflona u kontinentalnoj Hrvatskoj.
Ograđeni prostor
Prostire se na gotovo 1.300 hektara šume, uglavnom starog hrasta u sklopu lovišta Kunjevci u vlasništvu Hrvatskih šuma i potpuno je ograđeno što pruža mogućnost za stručno i sustavno uzgajanje mladih muflona koji su se dobro snašli u slavonskom podneblju i ravnici. Njihovo prirodno stanište je kamenjar otoka i dalmatinski vrhovi i goleti Biokova i Velebita pa je i konstitucija muflona prilagođena održanju u takvom okruženju po kojemu se spretno kreće i bježi uljezima zbog čega su izazov za svakog lovca željnog avanture.
– U ograđenom prostoru imamo stotinjak grla mužjaka i ženki i kada stasaju isporučujemo ih i drugim lovištima u kontinentalnoj Hrvatskoj jer njih osim u Dalmaciji, u prirodnom okruženju nema. Mufloni starijih godišta su u lovištu za odstrel lovcima koji dolaze u naša lovišta. U šumi Kunjevci je i prije 30-40 godina bilo uzgajalište jelena lopatara gdje je rado dolazio i predsjednik bivše države Josip Broz - Tito, veliki ljubitelj lova. Zato smo obnovili uzgajalište i napučili ga mladim muflonima jer ih u lovištima u unutrašnjosti Hrvatske nema – kaže Franjo Jovanovac, šef Odjela za lovstvo vinkovačke Uprave šuma Hrvatskih šuma.
Privlačni lovcima
Franjo Jovanovac kaže kako domaći i strani lovci rado dolaze u šume kod Vinkovaca gdje četiri reprezentativne lovačke kuće u srcu šuma i lovišta koje se prostiru na 25 000 hektara, a odlikuju se čistim prosjekama, uređenim livadama i lovnim stazama što lovci znaju cijeniti.
– Osim domaćih lovaca, ovdje su najčešći gosti lovci iz Njemačke i Engleske što dovoljno govorio o zanimljivosti naših šuma i divljači kada prevale toliki put. Uglavnom su to skupine od 12 do 18 lovaca koje kod nas borave tri dana. Osim na muflone i jelene lopatare, idu u skupne lovove na divlje svinje ili pojedinačne na jelensku divljač – kaže Franjo Jovanovac.
Omiljeno Titovo lovište dom je stotina muflona
Nekada je bila najbolja na svijetu i ponos Jugoslavije. Danas radi u psihijatrijskoj ustanovi
Niz sjajnih rezultata okrunila je 1989. godine kada je uz broncu u veleslalomu postala svjetska prvakinja u slalomu. Stručnjaci su je prozvali najvećim talentom svih vremena, a u prvih pet sezona osvojila je šest medalja. U Svjetskom kupu upisala je sedam pobjeda uz 22 plasmana na postolje.
Bosanski slavni glumac kao dijete radio je na groblju, a težak život odredio je njegov put
Danas je njegov 50. rođendan, a mi smo se prisjetili zanimljivih anegdota iz života Enisa Bešlagića
Gorani doživjeli hladan tuš. Svi projekti su im završili na rezervnoj listi: 'Mi nemamo vremena kao ostali'
Nijedan od šest goranskih turističkih projekata nije prošao na natječaju za potpuno financiranje nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a da stvar bude gora, bez europskog novca bili su ostali i prije četiri godine
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Zar taj zločinac nije umro?Očigledno živi u mislima nacije koja više ne postoji,a to su jugoslaveni.