U emisiji Poligraf Hrvatskog radija, gostovali su profesor ustavnog prava Branko Smerdel, politolog Anđelko Milardović, dekan Bernaysa Damir Jugo i publicist Goran Vojković. Raspravljali su o odnosu između premijera Zorana Milanovića i predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović te njezinim ovlastima.
- Naravno da prijedlog da premijer Milanović podnese ostavku nije ustavan. Izjava premijera da "ne može biti više od jedne vlasti" je dramatična, kazao je Smerdel i kazao kako nitko nikome nije "nadređen" te svi trebaju postupati u skladu sa svojim ovlastima.
- Vlada je odgovorna Saboru i postoji mehanizam koji se može pokrenuti da bi se ta odgovornost ostvarila ili da bi se Vlada opomenula. Dok je Milanović bio u oporbi, on je takve mehanizme koristio - kazao je Smerdel.
Anđelko Milardović kazao je kako se za zahtjevom Kolinde Grabar-Kitarović za sazivanje sjednice Vlade išlo više politički nego ustavno.
- Ustav je projekcija političkog poretka i predsjednik i premijer moraju znati gdje im je mjesto djelovanja kako ne bi došlo do "prekomjernog granatiranja", poručio je Anđelko Milardović. Smatra kako "predsjednici nedostaje ključni savjetnik, a to je savjetnik za područje Ustavnog prava".
Vojković je kazao kako su najveće žrtve sukoba premijera i predsjednice sami građani.
- Njihova je dužnost obavljati posao, a ne svađati se. Kao što je predsjednica legalno izabrana, tako je i premijer legalno izabran. Što se tiče pitanja tko će biti premijer, predsjednica je jednaka kao i svi ostali građani, može dati svoj glas i to je to. Tražiti ostavku je politička odluka, izvan institucija. Takvo ponašanje s obje strane je djetinjasto - kazao je Vojković te dodao kako ne može predsjednica "uzeti tabure i sjesti na sjednicu Vlade", kao što je i njezin poziv na ostavku premijera "besmislen".
Damir Jugo istaknuo je kako za njega traženje ostavke premijera politička provokacija.
- Mislim da je svima jasno da predsjednica nema ovlasti za takvo nešto. Kad je u pitanju komunikacija, cijela je stvar pomalo izašla iz okvira dobrog ukusa - kazao je Jugo.
Milardović je rekao kako je javno zagovarao ranije izbore radi "relaksacije napetosti u društvu".
- Kod Vlade postoji ideja blitzkriega, a kod oporbe je ideja da se što prije napiše munchenski program što je za nas politički značajno mjesto, kako zbog izrade programa tako i zbog suđenja koje se tamo odvija - kazao je Milardović i dodao kako imao osjećaj da će i daljnji odnosi Pantovčaka i Banskih dvora biti u znaku konflikta.
>> Milanović: U Hrvatskoj ne mogu biti dvije vlasti, zna se kome Vlada odgovara
Samo se jedna osoba ponaša djetinjasto - to je premijer. Da toliko energije ulaže u vođenje zemlje koliko u svađu sa svima, bili bi smo već Slovačka za početak. A zašto poziv na ostavku nije ustavan. Tko određuje tko može pozvati na ostavku - partija. Ja ih isto tražim da daju ostavku a da li će ispuniti moju želju, o tom potom. Od hrpe okoštalih, mastodontskih komentatora, koji su izgleda zadnju literaturu pročitali do 1990., šta očekivati.