Frontalni štrajk prosvjetnih sindikata, osim javnosti, podijelio je i predsjedničke kandidate. Iako svi ističu da su učitelji potplaćeni i da sustav treba urediti, Miroslav Škoro, primjerice, u potpunosti podupire i metode za koje su se opredijelili učiteljski sindikati kako bi postigli svoje ciljeve, dok ih HSLS-ov kandidat Dejan Kovač proziva za “sindikalni populizam sa svrhom da faraoni na pozicijama šefova sindikata opravdaju svoje postojanje”.
Aktualna predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović zahtjeve prosvjetara u listopadu je podržala kao opravdane, no u njezinu stožeru danas se nije moglo doznati podržava li i širenje štrajka.
‘Štrajkaši vide da novca ima’
Predsjednica je bila i na skupu pod motom “Radnici uvijek vrijede više” Nezavisnih hrvatskih sindikata, koji također podupiru štrajk prosvjetara, odakle je ocijenila kako stanje sa štrajkom “nije alarmantno, ali je zabrinjavajuće”.
Najviše je, kaže predsjednica, brine što djeca nisu u školi i što će izgubiti dosta školskih dana, no štrajk izrijekom nije ni poduprla ni osudila.
U stožeru Zorana Milanovića jasno kažu da plaće u prosvjeti mogu i trebaju biti više. Drže da je trenutak za štrajk pogođen jer štrajkaši, kažu u stožeru, vide da sada novca ima više nego prije, kao što vide da se krade i novac nestaje, a njima ne ide ništa.
Ali, ne radi se, kažu u Milanovićevu stožeru, više toliko o povećanju plaća nego naprosto o tome da su djelatnici u prosvjeti pokazali samopoštovanje i to da su svjesni da novac sada odlazi samo tamo gdje odrede uske političke elite
I kandidat Miroslav Škoro dao je punu potporu štrajkašima.
– Štrajk nije rezultat nečijeg jednodnevnog ili jednomjese??nog djelovanja, nego niza već desetljećima nagomilanih problema u školstvu – kazao je Škoro, poručujući prosvjetarima da ih podržava. Učitelje je pozvao da ustraju u svojim zahtjevima te dodao kako se nada da će biti dovoljno pameti da se dogovor postigne.
Ovaj predsjednički kandidat ističe da sustav obrazovanja treba “generirati ljude i djecu koja će biti konkurentna na europskom i svjetskom tržištu”.
‘Ne mogu svi dobiti isto’
Da su zahtjevi učitelja opravdani, drži i predsjednički kandidat Mislav Kolakušić. Međutim, njihovo ispunjavanje nije moguće bez ušteda na račun lokalne i državne uprave. Kada bi se tu napravili rezovi, novac bi se, kažu u stožeru Kolakušića, lako mogao preusmjeriti upravo za plaće prosvjetara.
Povećanje učiteljskih plaća podržava i Dejan Kovač, ali uz uvođenje sustava meritokracije.
– Ne mogu svi dobiti isto jer nečiji učenici padaju na maturi, dok drugi osvajaju zlatne medalje na znanstvenim olimpijadama – komentirao nam je Kovač. Smeta mu, kaže, što se sve u obrazovnom sustavu mjeri “inputom”, brojem odrađenih radnih sati, umjesto “outputom”, odnosno ishodom obrazovanja. U takvom sustavu su, kaže Kovač, učitelji realno potplaćeni, no isto bi mogli reći i drugi u javnom sektoru, zbog čega smatra da sustav prvo treba urediti, a zatim povećati plaće onima koji to zaslužuju.
Kandidatkinja i majka dvoje školske djece Dalija Orešković kaže kako je u interesu njezine djece da se digne kvaliteta obrazovanja, a toga, kaže, nema ako u sustavu ne rade motivirani ljudi.
– Učitelji su bili zanemarivani i potplaćeni niz godina i zato od prvog dana podržavam štrajk. Konačno je netko pokazao ustrajnost i zube Andreju Plenkoviću i bila bi šteta da sav taj trud i napor propadnu i da se sve svede na bitku za veći koeficijent – kaže Orešković. Štrajk učitelja vidi kao prvu pozitivnu stvar nakon dugo vremena i nada se da će biti okidač za istinske promjene u društvu
Profesori i ucitelji nisu zaboravili tko im je ukinuo regres, bozicnicu, rast place, dnevnice, jubilarnu nagradu... - Zoran stetocina Milanovic!