Hrvatskoj je došlo na naplatu to što je godinama tolerirala sustav besprijekorne liječničke solidarnosti zahvaljujući kojemu liječnici gotovo nikada nisu kazneno odgovarali za svoje pogreške i propuste. Europski sud za ljudska prava u utorak je objavio odluku u predmetu "Bajić protiv Hrvatske" u kojoj je utvrdio da je Hrvatska povrijedila procesnu obvezu iz članka 2. Europske konvencije o ljudskim pravima koja govori o pravu na život, i to zato što nije poduzela učinkovitu istragu nakon smrti pacijentice zbog liječničke pogreške.
>> U slučaju male Mije inspekcija zdravlja pronašla brojne propuste
>> Država spremna obitelji dati iznos manji od traženih 3,7 mil. kuna
Sestrina smrt bez kazne
Hrvatsku je sudu u Strasbourgu tužio Pero Bajić, danski državljanin, čija je sestra 1994. bolovala od abdominalnog tumora. Bajić tvrdi da je njegova sestra operirana tek nakon što je kirurgu dao mito u iznosu od 5000 tadašnjih njemačkih maraka. No, dan nakon operacije njegova je sestra umrla. Bajić je protiv liječnika podnio kaznenu prijavu zbog toga što je tražio mito i zbog liječničke pogreške. Time, međutim, Bajić nije postigao ništa jer je njegova prijava bila odbačena. No, kada je slučaj došao na razmatranje pred Europski sud za ljudska prava, utvrdilo se da Hrvatska nije osigurala neovisan i nepristran sustav koji će se baviti pitanjima uzrokovanja smrti ili teških ozljeda zbog pogreške liječnika, što je dovelo do povrede prava iz Konvencije. Sud u Strasbourgu smatra da je cijeli hrvatski sustav, od Medicinskog fakulteta, Liječničke komore, bolnice, državnog odvjetništva do sudova zakazao zbog pristranosti. Najveći problem vidi u tome što je državno odvjetništvo odbacilo Bajićevu kaznenu prijavu protiv liječnika na temelju nalaza vještaka koji su radili na istom fakultetu (Medicinski fakultet u Zagrebu) kao i prijavljeni liječnik.
Nisu reagirali na vrijeme
Prema praksi suda u Strasbourgu, ali i prema hrvatskoj kaznenoj praksi, smatra se pristranim postupanjem ako se liječnika optuženog za pogrešku zbog koje je došlo do smrti pacijentice oslobodi, i to temeljem ovakvog vještačenja. U presudi se kaže da obitelj žrtve nije dobila jasan, brz i detaljan odgovor o okolnostima smrti pacijentice, a da državna tijela u sustavu nisu reagirala na vrijeme. Prema presudi Europskog suda za ljudska prava, Republika Hrvatska mora Peri Bajiću isplatiti 7900 eura za troškove sudskog postupka, te još 10.000 eura na ime zadovoljštine.
tak se to radi , to nek plate ljecnici a ne porezni obveznici....