Izraelska politička scena danas je najkompliciranija u cijelom demokratskom svijetu. Prije 15 dana na parlamentarnim je izborima, već trećima u godinu dana, konačno jedan političar proglasio pobjedu: stranka Likud premijera Benjamina Netanyahua osvojila je tri mjesta u parlamentu više od glavnog opozicijskog saveza Plavo i bijelo koji vodi bivši šef izraelske vojske Benny Gantz. I onda u nedjelju navečer novi, tko već zna koji, preokret: većina se parlamentaraca složila da Gantz postane mandatar te sad ima 42 dana da oformi vladu kojoj bi glavni cilj trebao biti borba protiv pandemije koronavirusa. No, sasvim je nejasno hoće li se vlada uspjeti sastaviti i tko će u njoj biti.
Najdugovječniji premijer
Gantzu je jučer predsjednik Reuven Rivlin dao mandat te ga zamolio da čim prije sklopi što širu koaliciju. Mandataru su podršku dale stranke ljevice i centra, ali i nacionalistička i sekularna stranka bivšeg ministra obrane Avigdora Liebermana te Zajednička lista na kojima su arapske stranke. Za Gantza je potpis dala minimalna većina, 61 od 120 parlamentaraca. No, Izrael ne bi bio Izrael kad bi sve bilo tako lako: dvojica zastupnika Gantzove stranke već su ga obavijestila da neće glasati za eventualnu manjinsku vladu ako će je podržati arapske stranke zato što su neki od njihovih lidera javno podržavali teroriste.
Arapske pak stranke odbijaju pomisao da uđu u Gantzovu vladu, ili bilo koju drugu izraelsku, zbog tretmana arapskog stanovništva i neslaganja s definicijom Izraela kao židovske države. Zbog svih je tih crvenih linija koje su stranke podvukle jedne ispred drugih portal Jerusalem Post u jučerašnjoj analizi Gantzu poručio: "Ubrzo ćete saznati da nekada 61 ne znači i većinu."
Mandatar je jučer rekao da je spreman surađivati sa svima kako bi oformio vladu koja se mora boriti s posljedicama koronavirusa od kojeg se zarazilo 344 ljudi u zemlji, a još nitko nije poginuo. Zbog koronavirusa, Židovi su jučer zamoljeni i da ne ljube Zid plača. Religiozne stranke desnice odbile su razgovarati s njim o ulasku u koaliciju, ali novi mandatar je rekao, u skladu s današnjim vremenima, da "pruža lakat Netanyahuu" kako bi zajedno sastavili vladu nacionalnog jedinstva. Netanyahu, najdugovječniji premijer u povijesti Izraela, na vlasti želi ostati nudeći Gantzu veliku koaliciju u kojoj bi prvo premijer bio Netanyahu pa zatim njegov suparnik. Druga je solucija privremena, šestomjesečna izvanredna vlada za borbu protiv virusa, na čijem bi čelu bio Netanyahu.
Ključno pitanje korupcije
Gantz odbija pomisao da bi buduća vlada mogla na čelu imati trenutačnog premijera kojem je danas trebalo početi suđenje za korupciju koje je odgođeno zbog epidemije koronavirusa.
Nedavno se pojavila vijest da oporbene stranke žele donijeti zakon koji bi zabranio političarima protiv kojih se vode procesi da formiraju vladu. Neki analitičari smatraju da je to pravi razlog zašto se okupila privremena većina iza Gantza: raznorodne stranke ujedinjene protiv Netanyahua mogle bi mu jednim zakonom završiti karijeru. Bez Netanyahua, vjeruju, bilo bi lakše sastaviti široku vladu.