“Lula i Dilma, u zatvor”, povikala je zastupnica Soraya Santos u brazilskom Donjem domu parlamenta u trenutku kad su zastupnici jedan po jedan, uz TV prijenos, izglasali potrebnu dvotrećinsku većinu za opoziv predsjednice Dilme Rousseff (68).
Delirij oduševljenja
Glasovanje su Brazilci pratili uživo kod kuće i na ekranima po trgovima kao Svjetsko prvenstvo u nogometu, mnogi kostimirani kao u vrijeme karnevala u Riju. Prihvaćanje opoziva izazvalo je delirije oduševljenja, a 68 posto Brazilaca želi predsjedničin odlazak.
– Ovoliko strasti oko politike nije bilo ni u vrijeme vojne hunte – kažu analitičari. Tako je sad, kaže ekspert za pitanja Brazila Brian Winter za Washington Post, brazilsko gospodarstvo u najgoroj recesiji u 80 godina, ponajviše zahvaljujući predsjedničinim greškama. Dvije godine zaredom ekonomija pada 3,8 posto.
– Ali, teško je vidjeti kako će opoziv pod sumnjivim okolnostima koji provodi podjednako kao i predsjednica nepopularni Kongres, dovesti do rješenja – kaže Winter dodajući da će se zemlja baviti opozivom umjesto spašavanjem ekonomije koja mora otplaćivati dug s kamatama od 14 posto. Proces opoziva predsjednice još nije gotov, do sredine svibnja Gornji dom brazilskog parlamenta mora odlučiti hoće li prihvatiti odluku Donjeg doma. Ako 41 od 81 senatora bude za pokretanje postupka opoziva, što je, procjenjuje se, vjerojatno, predsjednicu će privremeno, na 180 dana, zamijeniti potpredsjednik dok traje istraga protiv nje u odboru.
Postupak opoziva, koji može trajati najdulje 180 dana, mogao bi tako biti u punom jeku u vrijeme Olimpijskih igara u Rio de Janeiru koje počinju 5. i traju do 21. kolovoza. U vrijeme kad je Brazil dobio OI, 2009., brazilski je bum bio na vrhuncu, govorilo se o brazilskom ili Lulinu modelu razvoja koji je proveo lider Radničke stranke Lula da Silva, koji je surađivao s velikim korporacijama i nije, kao što je to učinio Chavez, ušao s njima i sa SAD-om u rat. Taj je model iz siromaštva izvukao 30 milijuna Brazilaca. Sedamdesetogodišnji Lula ponovno se može kandidirati za predsjednika 2018. pa se nagađa da je pravi cilj onemogućiti povratak predsjednika koji je imao 87-postotnu podršku nakon čega ga je Obama nazvao najpopularnijim političarom na Zemlji.
– Volim tog čovjeka – rekao je Obama.
Brazilski model: korupcija
Rousseff, koju je Lula sam izabrao za nasljednicu, optužena je da je manjak u proračunu pokrivala posežući u državne banke. No inicijatori opoziva i sami su pod optužbama pa je tako ključni inicijator Eduardo Cunha pod istragom da je pranjem novca izvukao pet milijuna dolara u Švicarsku.
“Velik dio brazilskog modela, pokazalo se, bio je uvezan prljavim novcem, lažima i korupcijom”, zaključuje Washington Post.
>>Donji dom brazilskog parlamenta podržao opoziv predsjednice Dilme Rouseff
>>Brazilska predsjednica pokušava izbjeći opoziv, što će Donji dom parlamenta izglasati?
Krkani svuda u svijetu jednaki! Kada se dokopaju vlasti pokazu pravu narav pa kradu, uzohole se i osile. Samo sto su neki narodi odlucniji u obrani svoje drzave a neki uskopljeni pa se dadu jahati i "bez vazeljin"! Hrvatima je dovoljna s vremena na vrijeme "H-crema" za lijeciti bolove u ritici!