Hrvatska je završila pregovore, od 1. srpnja 2013. bit će članica EU i vijesti iz Bruxellesa koje bi nas trebale zanimati više nisu zakulisno političke poput pitanja tko nas gura na zapadni Balkan, već životne poput pitanja koliko ćemo plaćati razgovor mobitelom iz Austrije ili Njemačke i hoće li nam kazne za prometne prekršaje počinjene u drugim zemljama EU stizati na kućne adrese u Hrvatskoj. U Bruxellesu su jučer donesene vrlo bitne odluke o obje ove teme: Europska komisija predstavila je svoju novu regulaciju koja se tiče roaminga, a Europski parlament izglasao je odluku koja će omogućiti učinkovitije kažnjavanje vozača koji rade prometne prekršaje izvan svojih zemalja. Obje ove odluke zaživjet će za dvije ili više godina, upravo u vrijeme kad Hrvatska postaje punopravna članica EU, i zato su možda i važnije nego odluke koje su se jučer donosile na Markovu trgu.
– Bruxelles za nas više nije vanjska politika nego unutarnja politika – kaže Neven Mimica, predsjednik saborskog Odbora za europske integracije.
Odluka Europarlamenta, koja će stupiti na snagu za dvije godine, stat će na kraj vozačima koji sada često ostaju nekažnjeni za prometne prekršaje u drugim zemljama EU. Svaki Hrvat koji dobije kaznu za parkiranje ili prebrzu vožnju u, primjerice, Austriji, Njemačkoj ili Francuskoj više ne može tu kaznu baciti u smeće znajući da mu ona nikad neće doći na kućnu adresu. Od ljeta 2013. dobivat će snimku i kaznu na svoju adresu u Hrvatskoj.
No, Hrvate koji putuju Europom razveselit će druga jučerašnja vijest iz Bruxellesa. Europska komisija predstavila je svoju novu politiku naplaćivanja korištenja mobitela u roamingu unutar EU. Od 2007. EU vodi politiku kojom snižava cijene roaminga za SMS i razgovore, a ova jučerašnja odluka znatno snižava i cijene surfanja u roamingu. Građani EU danas plaćaju i do 2 eura po megabajtu prometa kad surfaju u roamingu, a građani Hrvatske plaćaju i do 60-ak kuna. Jučerašnja odluka snizit će tu cijenu do srpnja 2014. na samo pola eura po megabajtu! Cijena minute razgovora u roamingu unutar EU od srpnja 2014. iznosit će maksimalno 24 centa za odlazne i 10 centi za dolazne pozive. Danas građani EU plaćaju 35 centi za odlazne i 11 centi za dolazne pozive u roamingu, a građani RH i 19 za odlazne i 8 kn za dolazne pozive.
Oprez! Kazne iz inozemstva stižu na kućnu adresu
'Japan živi u 2050. godini, WC-školjka izgleda kao space shuttle, a ovdje vam se čak i životinje naklone'
Reporterka Nedjelje donosi priču iz zemlje zen vrtova, brzih vlakova, Kurosawe, Murakamija, Hachika, Samuraja, Pokemona i Digimona
Zastrašujuće letjelice siju paniku i sada su najvažnije oružje na bojišnici: 'Nemoguće im je pobjeći'
Mali FPV dronovi, koji dosežu brzinu od 60 km/h, postali su neizostavni na bojišnici, transformirajući se iz puke tehnološke zanimljivosti u ključno oružje
Ova brigada je trebala promijeniti rat, a postali su simbol vojnog debakla: 'Oni su žrtve PR projekta Zelenskog'
Ukrajinska 155. oklopna brigada trebala je predstavljati vrhunac zapadne obuke i reforme ukrajinskih borbenih jedinica. No, stvarnost se pokazala suprotnom: od osnutka u proljeće/ljeto 2024., brigada je postala sinonim za kaos, piše njemački list Welt.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Kao obično i ovo je poluistinita vijest. Za snimak če kazna doči kuči, a budeš li zaustavljen od policijske ophodnje moraš platit na licu mjesta. Nemora odmah platiti onaj koji ima boravak u a ili brd....