Varaju kupce

Oprez pri online kupnji: Europol zaplijenio milijune loših maski i lažnih testova

Foto: Duško Jaramaz/Pixell
maska
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Biljana Borzan
21.04.2020.
u 12:16
- Pod ključnim riječima koronavirus ili COVID19 prodaju se niskokvalitetni proizvodi poput maski ili rukavica, lažnih testova na korona virus ili pak navodni ljekoviti pripravci na koje mi se naši građani redovito žale, upozorava europarlamentarka Biljana Borzan
Pogledaj originalni članak

Potpredsjednica europskih socijalista Biljana Borzan je upozorila Europsku komisiju na porast lažnih proizvoda na internetu koji se prodaju kao lijekovi za koronavirus ili oprema za obranu od korona virusa.

"Korona-profiteri"

- Istraživanja pokazuju da je oko 20 posto hrvatskih građana prestalo ići u trgovinu, a 75 posto ide rjeđe nego prije. U porastu je zato internet kupnja. U okolnostima pandemije, potrošači su iznimno ranjivi na agresivni lažni marketing. Pod ključnim riječima koronavirus ili COVID19 prodaju se niskokvalitetni proizvodi poput maski ili rukavica, lažnih testova na korona virus ili pak navodni ljekoviti pripravci na koje mi se naši građani redovito žale. Takve proizvode se često oglašava kao ponude koje vrijede samo narednih 10 minuta, a cijene su zbog navodne ekskluzivnosti jako visoke - objašnjava Biljana Borzan.

 VIDEO: Koliki razmak od drugih treba držati ako izađete trčati ili voziti bicikl?

Hrvatska je europarlamentarka Borzan pitanje uputila povjereniku Europske komisije Didieru Reyndersu, koji je već otvorio razgovore s internetskim platformama o brzom uklanjanju takvih oglasa.

- Broj prijava Europskim potrošačkim centrima je od početka širenja virusa  oko 30 posto veći, nego u isto vrijeme prošle godine. Moj ured je također zatrpan upitima, od prava putnika do online kupnje. Građani primjećuju i rast cijena, u Belgiji je on u prosjeku oko šest posto za prehrambene proizvode, do 30 posto za ostale, a na Malti, primjerice, imamo veliki skok cijena informatičke opreme. Moramo zaštiti građane od "korona-profitera" - ističe Biljana Borzan.

Skok za 400 posto

U Velikoj Britaniji broj internet prevara je skočio za 400 posto, a Europol je do sada zaplijenio 13 milijuna lažnih farmaceutskih proizvoda.

- Odustanite od kupnje ukoliko nešto zvuči predobro da bi bilo istinito. Kupujte s internet stranica koje poznajete, najbolje onih iz Hrvatske - poručuje Borzan, i podsjeća potrošače da, ako kupuju robu iz EU, imaju pravo povrata u roku 14 dana od dostave.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

IV
ivicin
12:30 21.04.2020.

bb briga za potrosace koja apsurdistkinja sdpovaca...evroparlamentarka...posao i misao uhljebnistva...

WI
wiamniamniinna
13:00 21.04.2020.

Sta rade ovi zlocinci jos gore u Briselu, sada kada im se raspala i bankrotirala ta nacisticka tvorevina od EU-ropske unije, i na stotine milijuni ljudi ostalo na ulici bez posla? Sta cekaju ovi zlotvori gore, da im bankrotirane drzave i gladni gradjani isplate njihove dijamanstke placetine na grbaci siromasnih obitelji sa djecom? Sve te naciste puskom istjerati gore iz Brisela, potjerati kuci, otvoriti jedan poseban Tribunal za njih i suditi im za zlocine protiv covjecnosti.

IH
iron.hide.54966
12:43 21.04.2020.

Ah, to je ova koja se bori da imamo pravu nutellu umjesto one koja to nije... hvala, ne hvala...