Dolaskom toplih proljetnih dana ljudi sve više vremena provode u prirodi pa je moguć slučajan susret sa zmijama koje izlaze iz svojih zimskih skrovišta i kreću u potragu za partnerom i hranom.
Za što bezbrižniji boravak u prirodi stoga iz Državnog zavoda za zaštitu prirode preporučuju nošenje odgovarajuće odjeće i obuće – dugih hlača i visoke obuće (npr. gojzerice, čizme), kako bi se noge zaštitile od eventualnog ugriza. Također, treba pripaziti gdje se staje, a prije odmora provjeriti mjesto na koje želimo sjesti te ne dodirivati nepregledna mjesta rukama.
U slučaju nailaska na zmiju ne treba paničariti, naglašavaju iz Zavoda, niti je slučajno pokušavati uhvatiti. Zmiju je potrebno polako zaobići ili zaplašiti udarcima (nogom) o tlo te pustiti da sama ode svojim putem. Zmije nemaju vanjskih slušnih organa pa slabo čuju zvukove koji se šire zrakom, no zato preko kostiju donje čeljusti vrlo dobro osjećaju vibracije tla te ih udaranje u tlo plaši. Također zmija neće namjerno krenuti prema vama, osim ako se ne osjeti ugroženom.
Treba imati na umu i da ste u slučaju susreta sa zmijom vjerojatno naišli na neotrovnicu, s obzirom na to da u Hrvatskoj žive samo tri otrovnice (poskok, riđovka i planinski žutokrug), od ukupno 15 vrsta zmija. Preostalih 12 vrsta je neotrovno.
Ipak, kako treba postupiti u slučaju ugriza zmije? Iz Zavoda savjetuju da se treba smiriti koliko je god moguće te ukloniti odjeću i nakit s mjesta ugriza zbog oticanja tkiva, a ranu pustiti da slobodno krvari bez rezanja ili isisavanja otrova. Osobu je potrebno što prije prevesti do najbliže medicinske ustanove, a poželjno bi bilo očistiti ranu i imobilizirati ekstremitet koji je zadobio ugriz pomoću nekog čvrstog predmeta i zavoja.
"Zmije se bude,"? ? Davno su budne. Pa na vlasti su cijelo vrijeme.