Optužnica protiv Božidara Kalmete, bivšeg HDZ-ovog ministra pomorstva, prometa i veza te aktualnog gradonačelnika Zadra, optuženog u aferi HAC - Remorker s još 12 osoba, nije potvrđena ni iz drugog pokušaja. Naime, optužno vijeće zagrebačkog Županijskog suda odluku o pravomoćnosti optužnice odgodilo je do ponedjeljka, jer prije toga mora odlučiti o zahtjevu obrane Zdravka Livakovića da se iz spisa kao nezakonit dokaz izdvoji iskaz osječkog poduzetnika Drage Tadića.
- Smatramo da je taj iskaz nezakonit jer je između Tadića i glavnog državnog odvjetnika zaključen sporazum o odustanku od kaznenog progona, iako je riječ o djelu za koje se može izreći kazna do 10 godina zatvora, a zakon zabranjuje takav sporazum. Osim toga Tadić je ispitivan kod Bajića u 14 sati, dakle izvan radnog vremena (USKOK osumnjičenike zna ispitivati i do kasnih večernjih sati, što nije ništa neuobičajeno i do sada je više puta viđeno, op.a.), što se može smatrati ili ažurnošću USKOK-a ili uputom svjedoku da kaže što treba ili neka uzme četkicu i ide u Remetinec - objašnjavao je svoj zahtjev Nediljko Ivančević, Livakovićev branitelj. Iako je on u svojoj izjavi cijelo vrijeme baratao pojmom sporazum, na koncu se ispostavilo da Tadić i tužiteljstvo nisu sklopili sporazum o krivnji, što bi impliciralo da je Tadić bio osumnjičenik koji je priznao krivnju pa se temeljem sporazuma dogovorio s tužiteljstvom za manju kaznu već da je riječ o parcijalnom imunitetu, tzv. oprosnici. Drugim riječima, kada je Tadić pozvan da svjedoči odbio je odgovarati na pitanja koja bi ga mogla izvrgnuti kaznenom progonu. U takvim slučajevima, diskrecijsko pravo glavnog državnog odvjetnika je da svjedoku ponudi parcijalni imunitet, tzv. oprosnicu, ukoliko misli da bi mu svjedok mogao pomoći u otkrivanju nekog kaznenog djela. To se dogodilo u Tadićevom slučaju jer je on, po onom što je javno poznato, nakon što je dobio obećanje da zbog odgovara na postavljena pitanja neće bi kazneno gonjen, priznao da je Milivoju Mikuliću, jednom od optuženika, 2006. predao milijun kuna, kako bi njegova tvrtka Osijek Koteks dobila poslove na gradnji autocesta.
No to je priznanje sada sporno Livakovićevoj obrani, koja takav iskaz, i ono što je iz njega proizašlo smatra nezakonitim dokazom te traži da se on izdvoji iz spisa, uz neformalnu tvrdnju da cijela USKOK-ova optužnica počiva na Tadićevom iskazu. Kakav će stav vijeće zauzeti znati će se u ponedjeljak, a kako nezadovoljna strana ima pravo žalbe teško da će optužnica protiv Kalmete i ostalih biti potvrđena i godinu dana nakon što je podignuta. Tom optužnicom Kalmeta i njegovi suoptuženici terete se da su iz HAC-a, preko Remorkera, tvrtke Igora Premilovca izvukli najmanje 40 milijuna kuna, te da su dio tog novca podijelili među sobom.
Kalmeta je nakon podizanja optužnice izjavio da će, ukoliko ona bude podignuta, dati ostavke na sve stranačke funkcije. U stranci je u međuvremenu očito izgubio utjecaj, obzirom da na zadnjem saboru HDZ-a nije izabran u predsjedništvo stranke. Što se tiče gradonačelničke pozicije, nedavno je izjavio da se više ne planira kandidirati za tu funkciju. Inače, osim ove optužnice, protiv njega se vodi istraga i u jednom od krakova afere Fimi medija, pa je moguće da će i ta istraga uskoro završiti novom optužnicom protiv Kalmete.
Sudovi će na kraju dovest na rub egsistencije .zašto zato što nisu slobodni i što nemaju sami dovoljno znanja.