Ispod koronakrize u EU ključa još jedna kriza, ona politička. Podjelu i nimalo suptilna prepucavanja izazvala je Mađarska i donošenje zakona kojim produžuju izvanredno stanje bez jasno navedenog trajanja, što premijeru Viktoru Orbánu omogućuje vladanje izvršnim uredbama. Jučer je do zaključenja ovog izdanja 15 europskih država potpisalo izjavu o neprihvatljivosti mađarskih mjera, da bi se na to nadovezale i jučerašnje odluke Suda EU da je su Mađarska, Poljska i Češka prekršile pravo EU kad su odbile primiti izbjeglice iz krize 2015. po obveznim kvotama.
Hrvatska se ne miješa
Slučaj Mađarska podijelio je ne samo Europu već i Europsku pučku stranku, kojoj mađarski Fidesz, iako suspendiran, još pripada. Da bi dodatno začinili situaciju, lideri država i povjerenici EK iz EPP-a, kao i njihov stranački šef, upustili su se u pasivno-agresivna vrlo javna prepucavanja preko društvenih mreža. Belgija, Danska, Finska, Francuska, Grčka, Island, Italija, Luksemburg, Nizozemska, Njemačka, Portugal, Španjolska i Švedska u srijedu navečer objavile su zajedničku izjavu o Mađarskoj, a da je nisu riječju spomenuli. Složili su se da je u ovoj situaciji legitimno usvajati izvanredne mjere zaštite građana, ali ne na štetu vladavine prava. Mjere trebaju biti ograničene na ono nužno, trebale bi biti privremene te proporcionalne i podložne redovitom nadzoru. Jučer su se toj izjavi pridružile i Litva i Letonija. Hrvatska je ostala po strani jer je, kako su rekli iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova, uobičajeno je da se države koje predsjedaju Vijećem EU ne pridružuju izjavama skupine države članica zbog uloge neutralnog posrednika.
Umiješao se i Janša
Gledajući je li se Hrvatska pridržavala istog principa u prijašnjim situacijama, pronašli smo da Hrvatska nije bila potpisnica zadnje Zajedničke deklaracije država prijateljica kohezije na temu Višegodišnjeg financijskog okvira iako pripada toj skupini, kao ni non-papera o proširenju, iako je zagovarateljica proširenja.
Mađarska je izazvala raskol i u Europskoj pučkoj stranci. Predsjednik EPP-a Donald Tusk objavio je pismo članovima u kojem "korištenje pandemije za izgradnju permanentnog izvanrednog stanja" smatra "politički opasnim i moralno neprihvatljivim". Tu je poruku objavio i na Twitteru, na što mu je slovenski premijer Janez Janša replicirao: "Dragi Donalde, pošaljite nama i državama južnije od nas zaštitnu opremu. Potrebni su i respiratori." Da bi paneuropska diskusija bila dodatno začinjena, njihovu je konverzaciju - bez komentara - podijelio mađarski povjerenik u EK Olivér Várhelyi.
Jučer je Mađarska dobila još jedan udarac: Sud EU odlučio je da su Poljska, Mađarska i Češka prekršile europsko pravo kad su odbile prihvatiti izbjeglice iz Italije i Grčke 2015. po kvotama raspodijeljenima po članicama EU. Te se države ne mogu se pozivati na svoju odgovornost u očuvanju javnog poretka i zaštite unutarnje sigurnosti, zaključio je Sud.
Samo napred...Orbane..