Mađarski premijer Viktor Orbán skeptičan je da će njegova zemlja dobiti pravovremenu pomoć od EU-a, nakon velikih poplava koje su ovoga tjedna pogodile srednju Europu. "Uz dužno poštovanje, da čekamo da nas Bruxelles spasi, bili bismo do grla u vodi", poručio je. Mađarska je posljednja pogođena razornim poplavama, koje su uzrokovale najmanje 21 smrt, a vlasti u Budimpešti nisu izvijestile o žrtvama.
Orbán je ranije ovog tjedna objavio da je odgodio svoje međunarodne obveze dok se poplave ne smire, uključujući raspravu Europskog parlamenta o mađarskom predsjedanju Vijećem. Nije, međutim, propustio priliku da kritizira Bruxelles, odgovarajući na pitanje o ponudi predsjednice Komisije Ursule von der Leyen za pomoć zemljama u regiji, ističe Politico.
"Ako se u nekoj zemlji pojavi situacija, postoji mehanizam koji se može aktivirati jednostranom obavijesti. Mi smo to učinili, što znači da je Bruxelles počeo ispitivati treba li ili može li se pružiti neka vrsta pomoći. Kad ove komplicirane procedure u Bruxellesu završe, tada ćemo dobiti podršku iz Bruxellesa", rekao je.
Na Orbánove oštre primjedbe, navodi Politico, možda je utjecala ranija odluka Europskog suda pravde da kazni Mađarsku s 200 milijuna eura zbog kršenja zakona EU-a o azilu. "Za sada, pogledajmo pozitivnu stranu stvari i s poštovanjem zahvalimo Bruxellesu što barem misli na nas", dodao je Orbán.
GALERIJA Poplava u Mađarskoj
Ursula von der Leyen najavila 10 milijardi eura za poplavljena područja
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen najavila je u četvrtak u Wroclawu pomoć od 10 milijardi eura zemljama srednje Europe koje su pogođene katastrofalnim poplavama. “Mogli bismo mobilizirati 10 milijardi eura iz kohezijskih fondova za zemlje koje su pogođene poplavama”, rekla je von der Leyen u Wroclawu u Poljskoj, gdje zajedno s premijerima Poljske, Slovačke, Češke i Austrije obišla poplavljena područja.
Istaknula je da sada treba iskoristiti sva raspoloživa sredstva. U prvom redu tu je Fond solidarnosti, koji se može koristiti za obnovu infrastrukture, poput cesta, željeznice, mostova i slično. “Ali, mislim da to neće biti dovoljno s obzirom na goleme razmjere štete”, rekla je von der Leyen.
Drugi izvor su kohezijski fondovi, koji se inače koristi uz sufinanciranje država članica. U ovom slučaju ne bi se tražilo nacionalno sufinanciranje i sva bi sredstva dolazila iz kohezijskog fonda te bi se na taj način osiguralo oko 10 milijardi eura. “Potrebna je maksimalna fleksibilnost, a vama je potrebna brza pomoć. Stoga moramo mobilizirati kohezijske fondove na fleksibilan i ciljan način tamo gdje je najpotrebnije”, rekla je predsjednica Komisije.
VIDEO Mađarski gradovi uz Dunav bore se s poplavama