Mjesec za spajanje

Osam dana godišnjeg da bi se u lipnju dobilo 16 slobodnih dana

Foto: Nel Pavletic/PIXSELL
Osam dana godišnjeg da bi se u lipnju dobilo 16 slobodnih dana
18.06.2014.
u 07:15
Hrvatska ima 14 državnih praznika i blagdana, nešto više od europskog prosjeka
Pogledaj originalni članak

Pred nama su dva državna praznika i jedan vjerski blagdan, zbog kojih se osam dana godišnjeg odmora lako protegne na 16 neradnih dana. Spajanje je češće u javnim i državnim ustanovama, ali tome su se prestali opirati i veliki sustavi.

Nitko u zemlji ne bi smio imati manje od 20 dana godišnjeg odmora (četiri tjedna), što je zakonski minimum, a prema kolektivnim ugovorima i internim aktima, godišnjih ima i duljih od 30 radnih dana.

Povrh toga Hrvatska ima 14 državnih praznika i blagdana, nešto više od europskog prosjeka. Prema istraživanju Eurofounda, fondacije za poboljšanje životnih i radnih uvjeta, zaposleni u EU imaju 25 dana plaćenog godišnjeg odmora i 11 praznika.

Najdulji su plaćeni godišnji odmori u Danskoj i Njemačkoj – 30 dana, a najmanje se odmaraju Slovaci, Rumunji, Estonci i Ciprani – od 20 do 22 dana. Godišnji se odmori moraju platiti i radnici se tog ustavnog prava ne mogu odreći. Sprečavanje radnika da koristi odmor ili sklapanje sporazuma o odricanju od prava uz isplatu naknade najteži je prekršaj poslodavca koji se kažnjava sa 60 do 100 tisuća kuna.

>> Tvrtke uvode kolektivne godišnje odmore

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

MN
maja-n
07:52 18.06.2014.

već je pomalo dosadno čitati te kritike na račun državnih službenika koji su očito svi redom neradnici (s čime se ne slažem) i o spajanju godišnjih odmora. Kao prvo, u gotovo svim državama EU, SAD-u a i šire, državni službenici su u povlaštenijem položaju u odnosu na privatni sektor. Kao drugo, praznici se spajaju svugdje, a ne samo u Lijepoj našoj. I kao treće, je li autor ovog teksta siguran da RH prednjači po broju praznika?

ZE
zelenakrava
08:26 18.06.2014.

Ovaj tekst se odnosi na one koji rade.Oko 1.300.000 ljudi. 3.200.000 ne radi i povezivanje praznika im je znanstvena fantastika. A državni i crkveni blagdani.Što crkvene slavi samo Crkva? Pa na Tijelovo državna tijela ne rade kao i na Božić. Sve su to državni blagdani.

KA
kafka
10:38 18.06.2014.

Sve u svemu što je loše u tome. Lipanj je i jeftiniji, manje su gužve, djeca ne idu u školu, zna biti dovoljno toplo ako vrijeme posluži, doduše voda je malčice hladnija nego u rujnu. . . . . . . . Sve u svemu idealno vrijeme za hrvatsku obitelj, umirovljenike i ostale. . . . . . Poduzeća bi mogla imati tada kolektivne godišnje. Dobro za naš turizam i morski i kontinentalni. . . . . .. .. . . . . . Sve u svemu treba na to gledati s pozitivne strane. podesiti se, uživati, odmoriti, novac obrnuti i od turizma zaraditi. !!