Kristijan Curavić

Osam godina sanjam o bijeloj zastavi na otočiću kod Kipa slobode

Foto: Arhiva OACM
Kristijan Curavić
Foto: Arhiva OACM
Kristijan Curavić
Foto: Arhiva OACM
Kristijan Curavić
Foto: Arhiva OACM
Kristijan Curavić
Foto: Arhiva OACM
Kristijan Curavić
Foto: Arhiva OACM
Kristijan Curavić
Foto: Arhiva OACM
Kristijan Curavić
28.07.2011.
u 10:09
Nakon lansiranja u Monaku 2013. od strane princa Alberta ll., Bijelu zastavu su podigli i slovenski predsjednik na Bledu, predsjednik Sjeverne Makedonije na Ohridu, predsjednica Malte, predsjednik Sejšela, ali i bivši predsjednik Stjepan Mesić nakon njegova predsjedanja u Puli
Pogledaj originalni članak

Predsjednik i osnivač Ocean Alliance Conservation Member, Kristijan Curavić, ovih se dana intenzivno bavi širenjem svog jedinstvenog brenda za zaštitu oceana, jezera i rijeka - White Flag International. S poznatim hrvatskim roniocem razgovaramo o tome koji je dugoročni cilj ovog ekološkog  projekta, gdje će se razviti sljedeća bijela zastava te, među ostalim, kad će na red doći hrvatska obala. 

Koliko je dugo trebalo da se uspostavi i stvori White Flag International i zašto se taj projekt zove Samoodrživi sustav čišćenja oceana (SSOCS - Self sustainable ocean cleaning system)?
White Flag International razvijen je tijekom cijelog desetljeća, a pokrenuo sam ga 2009. godine osobno, a zatim smo u nju uključili morskog biologa, financijskog stručnjaka, državne dužnosnike iz sektora turizma, financija i okoliša, marketinške stručnjake i najvažnije - ronioce. Da bismo postali financijski održivi trebali smo razviti svaki od tih sektora i kombinirati ga u jednom izazovu.

Što je bilo presudno za uspjeh na globalnoj razini budući da je taj projekt odobrilo  i podržalo mnogo poglavara država, kraljevskih obitelji i vlada?
White Flag International postala je globalno uspješna jer je jedini brend za zaštitu okoliša koji se ne temelji na čistom marketingu, već na osviještenosti i konkretnim mjerama te ima moć i sposobnost minimaliziranja trenutnog sadržaja plastike u oceanu, jezerima i rijekama. Proizvodi trenutne vizualne rezultate i zaustavi veće plastične komade da se razgrade u mikroplastiku. Njegov uspjeh je posljedica konkretnog izravnog ljudskog pristupa uklanjanju plastike ispod površine gdje najviše ubija morski svijet.

Foto: Arhiva OACM
Kristijan Curavić

Koji su državni poglavari podržali White Flag International nakon što je to prvi učinio monaški princ Albert II?
Nakon lansiranja u Monaku 2013. godine od strane Nj.KV Princa Alberta ll., Bijelu zastavu je podigao slovenski predsjednik Borut Pahot na jezeru Bled, a potom predsjednik Sjeverne Makedonije George Ivanov na jezeru Ohrid, predsjednica Malte Marie Loise Coleiro Preca i povjerenica EU za pomorstvo, ribarstvo i okoliš Karmenu Vella na Malti, predsjednik Sejšela Danny Faure, te hrvatski predsjednik Stjepan Mesić nakon njegova predsjedanja u Puli.

Koji je glavni cilj White Flag International i kako OACM namjerava predstaviti taj projekt na summitu industrije ekološkog turizma (UAE ETIS-u ) u Dubaiju 2022?
Glavni cilj je minimalizirati trenutni otisak plastike u oceanu, 70 posto plastike se nalazi ispod površine u ljudskom dosegu obalnih područja u oceanu, jezerima i rijekama. U UAIS ETIS-u to će biti glavni fokus tijekom summita i bit će predstavljeno kao jedini financijski održiv sustav očuvanja, zaštite i čišćenja oceana.

Foto: Arhiva OACM
Predsjednik Sejsela Danny Faure i Kristijan Curavić na dodjeli bjele zastave u Victoriji Beau Vellon plaza

Zašto je OACM presudan u integriranju White Flag Internationala u UN-u i drugim organizacijama poput UNESCO-a, UNWTO-a, UNEP-a, UNITAR-a, UNDP-a?
Zato što je White Flag International jedini sustav koji se bavi plastikom ispod i na površini oceana, a UN takav sustav nije predstavio u posljednja tri desetljeća. Suradnja između UN-a i OACM-a, odnosno projekta White Flag International bit će presudna za fizičko smanjenje postojeće plastike u oceanu i općenito za opstanak oceana u naredna dva desetljeća.

Je li kraljevska obitelj u Ujedinjenim Arapskim Emiratima priznala White Flag International?
o još nije potvrđeno, ali u procesu smo predstavljanja službenog programa ceremonije uz podršku Ministarstva vanjskih poslova UAE.

Možete li pojasniti što je EOMD sustav White Flag Internationala i kako namjeravate pratiti broj morskih ostataka izvađenih iz oceana?
EOMD je skraćenica od izvađene oceanske morske krhotine (Extracted Ocean Marine Debris Scale).  Ovo je sustav koji će svaka država koja integrira SOS CP omogućiti da ima svoju službenu ljestvicu, koja će mjeriti sve ostatke koji se vade  oceana, a sustav koji omogućuje praćenje morskog otpada presudan je za mjerenje stope uspješnosti projekta. To nikada prije nije učinjeno i bit će to važan povijesni proboj.

Kako je White Flag International integriran u OACM-u i kada očekujete da sve države G7 postanu članice OACM-a i integriraju White Flag International u obalna područja?
Svaka država koja postaje članom OACM-a mora certificirati svoju obalu pomoću sustava je White Flag International – CSMA. Drugim riječima, White Flag International je srce OACM-a i konačni pokretač koji će razdvojiti države koje ne rade na očuvanju mora i oceana od onih koji poduzimaju konkretne mjere i osiguravaju prosperitet za sljedeće generacije, gospodarski rast kroz zaštitu okoliša te se brinu za budućnost na nacionalnoj i globalnoj razini.

Foto: Arhiva OACM
Dolazak dr Taleba Rifai u OACM tijekom posjeta u Ammanu u Jordanu 2020.

Planirate prvu White flag International CSMA u SAD-u na otoku Ellis na kojem je smješten Kip Slobode. Kada očekujete ovu ceremoniju?
O tom trenutku sanjam punih osam godina.  Odabir otoka Ellis za CSMA certifikat ima povijesno značenje i širu vrijednost za ljudsku vrstu, a želio bih predstaviti ceremoniju dizanja bijele zastave na Ellisu kao buduću nadu za oceane i more. Kao svojevrsno pomirenje između ljudske vrste i oceana ... Nadam se da ćemo to ostvariti početkom sljedeće godine, vjerojatno ne prije veljače 2022. godine.

U kojoj su fazi pregovori s kanadskom vladom o certificiranju kanadske obale i imate li podršku kanadskog premijera Justina Trudeaua?
Putovanje naše delegacije u Kanadu odgođeno je zbog COVID krize, ali krajem ove godine nastavljamo s našim planovima. Inače, planirao sam da sve zemlje G7 pohađaju UAIS ETIS u studenom 2022. Naša organizacija priprema i novo službeno pismo premijeru Kanade u vezi CSMA certifikata 1. kanadskog morskog područja.

Foto: Arhiva OACM
Kristijan Curavić

Očekuje li se da će Hrvatska postati članicom OACM-a i kada?
Komuniciramo samo s vladama i državama koje ozbiljno podupiru napore zaštite mora i oceana. Hrvatska, nažalost, ulaže samo retoričke napore, izostaju konkretne akcije i mjere. Stoga, Hrvatska nije na listi prioriteta OACM-a i prije Hrvatske imamo mnogo mediteranskih država, poput Italije, Grčke, Francuske i Crne Gore, koje su već u procesu.

Koji  je glavni moto White Flag Internationala?
Štitite, čuvajte i čistite oceane, jezera i rijeke. 

Pogledajte na vecernji.hr