Razmjeri posljedica nedavnih poplava u Slavoniji još se zbrajaju; preliminarne procjene govore o najmanje 200 milijuna eura, odnosno 1,5 milijardi kuna šteta na imovini. Tek 1,3 posto tog iznosa, 20-ak milijuna kuna, pokrit će tri osiguravatelja kojima je ovaj rizik uključen u ponudu – Allianz, Croatia osiguranje i Basler osiguranje Zagreb.
Dok u nekim zemljama osiguravajuće kuće propadaju nakon elementarnih nepogoda ovakvih razmjera, kod nas takve bojazni nema: osigurano je tek 20% nekretnina, a one koje imaju uključen rizik od poplave mogu se na prste nabrojiti.
Najgore 2010.
– Na poplavljenom području imamo osigurano nekoliko desetaka poduzetnika i više stotina osiguranika, no gotovo nitko od njih nema pokriće osiguranja od poplave ni kasko-osiguranje koje bi im pokrilo štetu – otkrivaju u Croatia osiguranju, u kojem procjenjuju da će za 384 dosad prijavljene štete isplatiti pet milijuna kuna. Pravi broj znat će kad se svi oštećeni stanovnici vrate u svoje kuće i počnu prijavljivati štete. Od poplave se ne osiguravaju ni seljaci; kad je riječ o poljoprivrednim osiguranjima i osiguranjima usjeva i nasada, CO nema nijednu ugovorenu policu koja uključuje rizik od poplave.
– Oko 98% osiguranih poljoprivrednih nasada pokriveno je samo od osnovnih rizika među kojima su tuča, požar i udar groma. Oluja, proljetni mraz, pozeba, pa tako i poplava osiguravaju se vrlo rijetko – upozoravaju u Croatia osiguranju, a slično kažu i u Allianzu.
Ukupna premija za pokriće poplave kod njih iznosi osam milijuna kuna, što je tek 0,3% ukupne premije neživotnih osiguranja. Kao i Basler, rekordnu isplatu zabilježili su 2010. kad su pokrili 14,57 mil. kn. U sljedećim godinama ta se brojka kretala između šest i šest i pol milijuna kuna, koliko će, vjerojatno, biti i ovogodišnji ceh. Allianz će isplatiti mnogo više; iznos procjenjuju na oko dva milijuna eura, odnosno 15 mil. kn, od čega će najveći dio ići pravnim osobama. Poplava im u osiguranju imovine ima udio pet posto.
– Svijest o važnosti osiguranja imovine nije dovoljno razvijena, a brojka od oko 20-ak posto osiguranih nekretnina u Slavoniji je još i manja – ističu u Allianzu.
Istodobno, kažu, broj se odštetnih zahtjeva od poplava u Hrvatskoj između 2011. i 2013. – učetverostručio.
Basler će za osam prijavljenih šteta na području Slavonije isplatiti oko 155 tisuća kuna, a još su tri u obradi. U ukupnoj premiji neživota poplava im drži tek 0,5% udjela.
Za rizične zone nije jeftino
Zbog čega se vrlo malo ugovara osiguranje doma nije samo pitanje standarda, s obzirom na to da su takve police relativno pristupačne; već za 60-ak kuna mjesečno može se osigurati građevinski dio kuće od stotinjak četvornih metara, a za 50-ak kuna pokrivene su i stvari u kućanstvu. No, postoji i “kvaka 22” – činjenica je da su police koje pokrivaju rizik od poplave u pravilu skuplje, posebno za područje koje je dosad poplavljivalo. A logika govori da upravo takve zone vape za osiguranjem.
Razlike u cijeni mogu biti enormne: jedan od izračuna kojim raspolažemo pokazuje da se premija osiguranja, koja za nekretninu vrijednu oko 600.000 kuna iznosi 40-ak kuna mjesečno u zoni bez poplava, u poplavljivanu području penje na 275 kuna mjesečno, odnosno 3300 kuna godišnje, što je – sedam puta više. I to samo za građevinski dio, bez osiguranih stvari.
Basler nece sigurno isplatit jer prakticki vise ne postoji. Isplatit ce se samo sto je osigurano, a sada ce tek ljudi vidjet kome su nosili novce za osiguranje tj. sto su osigurali i dali su im "prodane" price bile istina. Jadni ljudi... :(