Uložio je više od pola milijuna kuna, potrošio četiri godine rada i ove zime lansirao u javnost prvu hrvatsku toplinsku pumpu. Osječanin Velimir Despot zajedno sa sinom Tonijem uz ekipu električara, frigotehničara, bravara i montera proizveo je Fenix. Cijela se priča zakotrljala kada su na papir stavili račun uštede.
Cijena im previsoka
– Toplinske pumpe nisu revolucionarno otkriće jer se u svijetu koriste već 40-ak godina. U Švedskoj, primjerice, 90% toplinskih sustava radi na toj osnovi. U Europi je to trend, ali ne i kod nas jer im je cijena previsoka. Kod nas ih nema ugrađenih ni u tisuću kućanstava. Instalacija toplinske pumpe svjetski poznatog proizvođača iznosi oko 70.000 kuna, a sin i ja uspjeli smo izborom prikladnih elemenata cijeli sistem \"spustiti\" na razinu plinske instalacije, pa košta 16.000 kuna bez PDV-a – objašnjava tvorac Fenixa, dugogodišnji monter centralnog grijanja.
Iako, priznaje Despot, prvi uređaj koji su proizveli sada izgleda kao hrpa željeza, ugrađen je u kuću i normalno radi. Tajni u njegovoj proizvodnji nema, ali je literatura o svemu tome oskudna.
Velike uštede na grijanju
– S ovim sistemom se može grijati i hladiti. Potrebna je bunarska voda i struja, ali se ona koristi tek jednom petinom, odnosno za jedan kilovat električne energije dobijemo pet kilovata toplinske – nastavlja on.
Prema računici Despotovih, u optimalnim uvjetima koji podrazumijevaju kuću veličine 150 četvornih metara dobro izoliranu, godišnje je moguće na troškovima grijanja uštedjeti 2900 kuna. Tijekom svojega radnoga vijeka, toplinska pumpa u 25 godina svojem vlasniku može sačuvati ukupno 72.500 kuna.
– S toplinskom pumpom nije potrebno imati ni klimatski uređaj. Način hlađenja je puno zdraviji jer se zrak ne raspršuje, nego se zidovi hlade. Riječ je o pasivnom hlađenju. Bunarska voda cirkulira kroz te površine, a ono što se u tome trenutku troši jest energija za rad bunarske pumpe. Kada ste u jednoj takvoj prostoriji tijekom ljeta, imate osjećaj kao da ste, primjerice u podrumu – objašnjava Despot.
Prvi upiti za ugradnju hrvatske toplinske pumpe stigli su već na adresu Despotovih. Najviše ih je iz okolice Zagreba. Po svojem kapacitetu, za sada su namijenjene kućama, a do iduće godine planiraju ih \"pojačati\" kako bi bili primjereni i za veće stambene objekte poput zgrada.
– Računamo da će za otprilike dvije godine, kada se ljudi bolje upoznaju s time, 90 posto njih ugrađivati toplinske pumpe u domove – vjeruje Velimir Despot.
Pa sretno mu bilo, s obzorom da sam radio i jednoj našoj velikoj firmi u razvoju, odjel inovatorstvo jako dobro znam koiko je truda , vremena, volje, i najvažnije novaca utrošeno u izum , sad predstoji marketinški dio posla, a s obzirom na krizu mislim da će ipak uspjeti, i za nekoiko godina to će biti možda jako poznati proizvod, Made in CRO.