Pritisak na bolnički sustav u Osijeku posljednjih je tjedana u stagnaciji, kaže prof. dr. sc. Domagoj Drenjančević sa Zavoda za mikrobiologiju i bolničke infekcije KBC-a Osijek. S druge strane, rastužuje ih broj umrlih, dodao je.
– Stanje u KBC-u Osijek u stagnaciji je. Još uvijek je teško, veliki broj bolesnika dolazi u bolnicu, potrebne su hospitalizacije. Broj se ne povećava posljednjih nekoliko tjedana i to jest jedan oblik stagnacije, obećavajući, malo optimističnije možemo gledati na ove brojke. Nažalost, s druge strane broj umrlih nas rastužuje. Prema zadnjim podacima u posljednja 24 sata 11 osoba preminulo je u našoj ustanovi. Naravno da je to ne zvuči dobro – rekao je prof. dr. sc. Domagoj Drenjančević za HRT dodavši da od 11 preminulih njih devet nije bilo cijepljeno.
Kaže kako čak dvije trećine onih koji se nalaze u respiracijskom centru nije cijepljeno.
– Brojke, što se tiče naših kapaciteta, posljednjih tjedana kretale su se od 70 do 75%, sada je ta brojka ipak nešto niža – oko 60% kapaciteta zauzeto je u COVID odijelima i respiracijskom centru. I dalje prevladavaju bolesnici koji su necijepljeni – čak dvije trećine onih koji se nalaze u respiracijskom centru osobe su koje nisu cijepljene. Nažalost, to čini visoki faktor rizika za njih i njihova je budućnost uvijek neizvjesna. Na sreću, dio bolesnika se izliječi zahvaljujući zalaganju zdravstvenih radnika – istaknuo je prof. Drenjančević.
Naglasio je kako u KBC-u Osijek nastoje da zbog brige o COVID pacijentima ne dođe do otkazivanja redovitih djelatnosti.
– Naravno da postoje dani kada neke stvari nije moguće ispuniti, ali to je iznimno rijetko. Kapaciteti za hitne slučajeve očuvani su, to mora biti očuvano i tu nema kompromisa – poručio je prof. Drenjančević.
Kaže kako je trenutačno u respiracijskom centru 25 pacijenata.
– Trenutačno 22 osobe preživljavaju uz pomoć mehaničke ventilacije, a u respiracijskom centru nalazi se ukupno 25 pacijenata, neki od njih su na suplementaciji kisikom i drugim metodama. Više od dvije trećine njih necijepljene su osobe. Činjenica je da je dio pacijenata tu unatoč cijepljenju, njihova je imunost savladana, nažalost nakon 5-6 mjeseci ta imunost više nije onako učinkovita kao što je bila neposredno nakon cijepljena. Na to su ukazala istraživanja nekih zemalja koja su provela masovno cijepljenje npr. Izraela i Danske i upućuju na to da je potrebna tzv. booster doza – objasnio je.
Kaže kako je teško prognozirati što donosi novi soj koronavirusa – omikron.
– To ćemo tek vidjeti, teško je prognozirati. Novi sojevi dolaze, pa tako i ovaj najnoviji. Vidjet ćemo utječu li njegove promjene zaista na njegovo širenje i patogenost. Za sada dostupni podaci ne upućuju na to – rekao je prof. Drenjančević.
>> VIDEO U KB Dubrava zbog Covida preminuo 22-godišnjak
opet manipulacije, svaki dan bi stožer uz broj zaraženih, hospitaliziranih i umrlih morao napisati koliko ih je cijepljeno, jer ovo biranje kad ti paše je manipulacija