na koljenima

Osječki vatrogasci prisiljeni naplaćivati skidanje ledenica

Foto: Davor Javorović/Pixsell
Osječki vatrogasci prisiljeni naplaćivati skidanje ledenica
06.04.2012.
u 21:22
– Naplaćivat će se tehničke intervencije u kojima nisu ugroženi životi ili imovina, odnosno one koje mogu odraditi i obrtnici, privatnici – pojašnjava Boris Banjan, zapovjednik JPVP-a Grada Osijeka
Pogledaj originalni članak

Skidanje ledenica s krova ili otvaranje stana čiji je vlasnik zaboravio ključeve, osječki će profesionalni vatrogasci ubuduće naplaćivati građanima.

Milijun kuna manje

Prisiljeni su na to jer je u državnom proračunu iznos namijenjen vatrogascima srezan za približno milijun kuna. Toliko će se novca manje, naime, sliti ove godine iz državne u gradsku blagajnu pa vatrogasci posljendjih dana strahuju i od čak tridesetak otkaza.

– Naplaćivat će se tehničke intervencije u kojima nisu ugroženi životi ili imovina, odnosno one koje mogu odraditi i obrtnici, privatnici – pojašnjava Boris Banjan, zapovjednik JPVP-a Grada Osijeka. Račun će, tako, dobiti i vlasnik kojemu ispumpaju vodu iz podruma, ukoliko je do poplave došo zbog kvara, a ne elementarne nepogode. Cjenik je već sastavljen i poslan na odobrenje i potpis gradonačelniku.

Kako bi spriječili moguće otkaze i rezanje plaće za čak 900 kuna, spremni su i odreći se regresa, božićnice te dijela dodatka na uvjete rada.

– Skupit ćemo tako 350.000 kuna godišnje, što je oko 350 kuna po osobi na mjesec – kaže Drago Pranjić, sindiklani povjerenik JPVP-a. S predstavnicima Grada u četvrtak su sjeli za stol i pružili im, dodaje on, “ruku pomirenja”. S tim će planom, smatraju u postrojbi, uspjeti do kraja godine doći “na nulu”.

– Odgovor čekamo, dali smo im tjedan dana da razmisle – nastavlja Pranjić.

Drugi scenarij, pak, nikako ne ide na ruku vatrogascima. Postrojba bi im tako mogla postati prva koja će, umjesto 12 sati u komadu, raditi u osmosatnim smjenama. Prosječna im je plaća, inače, 3500 kuna, ali s noćnim radom i vikendima popne se na 5700.

Četiri milijuna DVD-ima

Na teren su lani izašli 640 puta, a prva tri mjeseca ove godine pokazuju kako bi ta brojka u 2012. mogla biti premašena. Iako odrade 99 posto intervencija, njima se iz gradskog budžeta lani uplaćeno 1,6 milijuna kuna, a Dobrovoljnim vatrogasnim društvima znatno više, četiri milijuna.

– Molili smo DVD-e da nam ustupe dio svojih sredstava, ali nisu pristali – navodi Pranjić.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

VE
velikazmija
07:59 09.04.2012.

birali ste uživajte -

MI
mikiamex
22:22 06.04.2012.

sramotno!

DU
Deleted user
09:36 08.04.2012.

godinama sam bio clan DVD-a sve sto se dobije je i dobro doslo jer oprema ne zadovoljava ni najmanji standard u vatrogastvu .Sav novac se potrosi na poboljsanje opreme i pokoji izlet i malu proslavu.Ovdje kod nas u Njemackoj je pravilo da svaka intervencija koja nema veze sa spasavanjem ljiudskih zivota i imovine pa cak i lazni poziv se debelo naplacuje pa sada izvolite gospodo imate na to potpuno pravo.Cak i spasavanje zivotinja se naplacuje a da ne govorimo o osama divljium pcelama i tako dalje