Njihova mlada lica, neopterećena prošlošću i svakodnevnim problemima, najbolje su pokazivala reakcije na ono što su vidjeli za posjete Vukovaru. U nepuna dva dana osmaši iz Slavonije, koji su u studenome bili dio pilot-projekta Javne ustanove Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, obilazili su mjesta stradanja u gradu heroju.
Vjeran prikaz logora
Tijekom predavanja na više lokacija učili su i o Domovinskome ratu, ali i miru, a sva je njihova razigranost nestajala kada su slušali o uvjetima u kojima su Vukovarci gotovo tri mjeseca proveli u podrumu gradske bolnice. Ništa manje emocija i interesa nije izazivao ni posjet Spomen-domu Ovčara i mjestu masovne grobnice. Dok su pratili videosnimke u bolnici i slušali predavanje na Ovčari, kod nekih su se pojavile i suze, drugi su grizli usne, a treći se samo nijemo pogledavali.
– Zaista je strašno kada vidiš sve te slike razrušenoga grada i izmučenih ljudi. Ne mogu ni zamisliti kako je tada bilo ljudima u Vukovaru. Neke sam stvari o ratu znao, ali sam neke sada prvi put čuo – rekao je Robert Katavić, osmaš iz Našica, dok je njegova školska kolegica Vanesa Kanes istaknula da se na ovakav način doista puno toga nauči i zapamti.
– U bolnici nam je rečeno da je sve bilo mnogo gore i teže nego što se može ispričati, u što vjerujem – dodala je Vanesa.
Kako su sve doživjeli, dočaravala je i minuta šutnje na Ovčari, a onda i nijemo gledanje u male čamprese na mjestu masovne grobnice koji predstavljaju ubijene civile i ranjenike. I u bolnici su s velikim interesom razgledali postavljene krevete, instrumente, rupe u stropu koje su napravile granate... U vojarni su pak mogli vidjeti kako je izgledalo bojno polje te simulirano minsko polje, naoružanje koje se tada koristilo, uključujući neke svjetske unikate, kao i vjeran prikaz logora u Stajićevu i Begejcima kroz koje je prošlo na tisuće ljudi.
– Mislim da su organizatori uspjeli u svome naumu. Dosad su đaci na nastavi učili suhu teoriju o Domovinskom ratu i događanjima u Vukovaru, a ovaj je način puno bolji – ocijenio je Mato Bošković, nastavnik povijesti u OŠ Cerna.
Pozitivne reakcije
Dvodnevni posjet Vukovaru nije samo učenje o ratu nego i o miru, kojim završava edukacija. Na kraju imaju i kviz znanja sa 20 pitanja.
– Ovo je pilot-projekt i on će do provedbe u punom opsegu biti još korigiran. Ipak, već sad dobivamo niz pozitivnih reakcija – istaknula je Sandra Udovičić, v. d. ravnateljice javne ustanove. Predavanja njezinih djelatnika prilagođena su djeci te usklađena s udžbenicima povijesti i nastavnim cjelinama. Tako, primjerice, nema previše vojne terminologije, a videoisječci su pomno odabrani. Za branitelje Vukovara kaže se da su Vukovarci i građani iz cijele Hrvatske i inozemstva koji su u grad heroj došli braniti građane, ali i cijelu domovinu. Kada je riječ o agresorima, govori se da su bili dio pobunjenih Srba, JNA, kao i dobrovoljci iz Srbije koji su se priključili u razne paravojne postrojbe. Uskoro će predavači na edukacije, sve što govore bit će unificirano, a očekuje se i sređivanje vojarne, gdje će biti hostel i restoran.
>> Vinkovčani zapalili lampione u spomen na vukovarsku žrtvu
Bilo je puno gore I teze nego sto je to dozvoljeno ispricati. Postoje zapisi, I pisani, I video I tonski, u arhivama HRT a, jos iz vremena Lederera I Tune. Medutim, u vrijeme Vrdoljaka stav je HRT-a bio da nije primjereno to prikazivati, slijedeca je vlast bila iz poznatog razloga nevoljna produbljivati rane, slijedeca je samo gledala kako izvuci sto vise love, danasnja samo zeli podilaziti EU homoseksualnom lobby-u. I zato danas Hrvati niti ne znaju sto se desavalo, nije kristalno jasan stav da su za sve krivi samo Srbi I jedino Srbi, imamo razne Frljice itd. Pokazite ljudima Hrvatske, Evrope I Svijeta sto su Srbi radili po Hrvatskoj. Da jeste, nebi ni Seselj danas bio doma, I pocinjao opet staru pjesmu.