VOJSKA

Osniva se srednja vojna škola

28.12.2001.
u 00:00
* Dočasnici će imati višu, a časnici visoku stručnu spremu
Pogledaj originalni članak

Ratno zrakoplovstvo jedini je rod vojske u hrvatskim oružanim snagama koji je uspio uskladiti školovanje mladih naraštaja pilota s potrebama za kadrovima i koji je sustav školovanja uvjetovao suradnjom s akademskom zajednicom. Školovanje pilota tako neće doživjeti velike promjene nakon što se, kako je najavljeno na desetoj obljetnici Hrvatskog vojnog učilišta, od jeseni počne primjenjivati nov model školovanja vojnika, časnika i dočasnika. Može se očekivati, iako to još nije potvrđeno, da se uvede srednjoškolsko vojno-tehničko obrazovanje, namijenjeno mladićima koji se opredijele za profesionalno vojno zvanje.

Model školovanja i obuke vojnih pilota osnova je prema kojoj će se i za ostale rodove vojske izrađivati plan školovanja, a on će, uz tehnički dio znanja, uključivati i obvezno stjecanje statusa akademskog građanina. Naime, plan je da svaki časnik u oružanim snagama bude visoko obrazovan, tj. da usporedno s rodovskim usmjerenjem u vojsci završava fakultete. Za provedbu takvog plana važna je, naglašavaju u Ministarstvu obrane, suradnja s akademskom zajednicom, a nužne su i promjene u sustavu vojnog školovanja.

Hrvatskoj je potrebna mala, visokoprofesionalna, osposobljena i opremljena vojska, a školovanje i usmjeravanje k zvanju vojnika i časnika glavne su obveze na tom putu. I standardi NATO-ova saveza, koje će Hrvatska, iako ne kao prioritet, morati poštovati, propisuju da svi dočasnici budu visokoobrazovani. Časnici u vojskama saveza u pravilu su diplomanti vojne akademije ili neke druge akademske institucije. Vojno učilište, kroz koje je u proteklih deset godina prošlo 17.100 polaznika, u tome bi trebalo imati glavnu ulogu. Najviše polaznika, časnika i dočasnika, ali i ročnika - kandidata za pričuvne dočasnike, obrazovano je u Učilištu kopnene vojske - čak 12.000. Mornarički nastavni centar temeljnim je obrazovanjem za rod pomorstva i specijalističkim tečajevima te zapovjedno-stožernom izobrazbom dao u proteklih devet godina 750 školovanih časnika i dočasnika. Učilište Ratnog zrakoplovstva u pet naraštaja školovalo je 1200 polaznika, od kojih 147 pilota.

- Implementacija vojne izobrazbe u nastavne planove i programe civilnih fakulteta i uspostava redovitog modela izobrazbe kadeta, bez stvaranja usporednog školskog sustava, naše je ključno pitanje i zadaća - smatra zapovjednik HVU, brigadir general Darko Grdić. - Postojeći model izobrazbe samo je pokušaj saniranja stanja. Većina ljudi koji se sada školuju na HVU kadrovi su iz Domovinskog rata, no samo na njima, a bez primanja mladih civila, ne može se graditi perspektiva oružanih snaga.

Tanja Božić

Pogledajte na vecernji.hr