MEDICINSKI FENOMEN

'Ostala sam trudna dok sam bila trudna. Apsolutno ludo jer to se ne bi trebalo dogoditi'

Foto: Instagram
'Ostala sam trudna dok sam bila trudna. Apsolutno ludo jer to se ne bi trebalo dogoditi'
19.04.2021.
u 11:54
Istraživanje iz 2008. otkrilo je da je zabilježeno manje od 10 slučajeva ovog medicinskog fenomena u svijetu
Pogledaj originalni članak

Britanski par Rebecca Roberts i Rhys Weaver pokušavali su godinu dana dobiti dijete, a onda im se sreća konačno osmjehnula. Prve snimke ultrazvuka napravljene u sedmom tjednu trudnoće pokazale su kako Noa lijepo napreduje u majčinoj utrobi. Ali onda je nakon tri mjeseca trudnoće, Noa iznenada dobio društvo. Ultrazvuk u 12. tjednu pokazao je da je Noa neočekivano dobio i sestricu.

"Ostala sam trudna dok sam bila trudna, što je apsolutno ludo jer to se ne bi trebalo dogoditi", kazala je Rebecca za CNN.

Riječ je o superfetaciji, odnosno oplodnji novih jajašaca iz različitih ovarijskih ciklusa dok se u maternici već nalazi formirani fetus.

Istraživanje iz 2008. otkrilo je da je zabilježeno manje od 10 slučajeva ovog medicinskog fenomena u svijetu. Liječnici su ovom britanskom paru kazali da su bebe začete u razmaku od tri tjedna.

„Nisam mogla vjerovati da mi se to dogodilo. Ali dogodilo se i lijepo je. To je poput dobitka na lutriji“, kazala je Rebecca.

Tatini osjećaji su slični: "Bio sam ushićen što ću dobiti dijete, a još više sam ushićen zbog blizanaca. Posao je gotov u jednom potezu. Rebecca je malo istraživala i zapravo smo jedinstveni i imali smo sreće."

Da je riječ o vrlo rijetkom fenomenu, potvrđuje i ginekologinja dr. Lillian Schapiro, dodajući da za to postoji niz razloga. Što se tiče Rebeccina slučaja, pojasnila je da je jajna stanica oplođena i implantirana tijekom prve ovulacije i "nekako je opet ovulirala tijekom tog istog ciklusa".

"Još je jedno jajašce također oplođeno, postalo je još jedan embrij i u različito vrijeme oba embrija ugrađena su u maternicu."

Još je jedan razlog zašto su superfetacije rijetke, rekla je Schapiro. Maternica, nakon što trudnoća započne, više nije gostoljubivo mjesto za implantaciju. "To znači da se drugi embrij morao usaditi i rasti u fazi kada ne bismo pomislili da će moći rasti. Gotovo nikada nismo vidjeli da se dva embrija počinju razvijati u različito vrijeme. To je nevjerojatno", rekla je Schapiro.

Blizanci Noa i Rosalie rođeni su u rujnu 2020. carskim rezom. Djevojčica je bila gotovo upola manje težine i imala je tek nešto više od kilograma, dok je Noa imao 1,8 kilograma. Oboje su bili na jedinici intenzivnog liječenja neonatologije. Djevojčica je tamo provela čak 95 dana. I danas, kada imaju sedam mjeseci, Noa je prilično veći od sestrice.

"Bila je tako sićušna. No, ona je mali vojnik koji već ima svoju osobnost. Uopće se za nju ne brinem", kazao je ponosni otac za CNN.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

PL
posten_lopov
15:38 19.04.2021.

To mu dodje kao all inclusive, i musko i zensko i razlicite starosti u istom trenutku.