Uskoro se navršava dvadeset godina od moje kupnje Gavrilovića 11. studenoga 1991. Na taj datum ove jeseni povući ću se s posla. Imam 71 godinu i sada je dosta, najavio je jučer petrinjski vlasnik tvornice Đuro Gavrilović, ujedno predsjednik Nadzornog odbora tvrtke. On je govorio na početku stručnog skupa "Tradicijski obiteljski posao Gavrilović" u Petrinji, kojem je prisustvovalo 240 nastavnika iz 50 hrvatskih škola u obrazovnom sektoru ekonomije, trgovine i poslovne administracije.
320 godina postojanja
– U obiteljskoj poslovnoj tradiciji Gavrilović je iznimka. Ja sam osma generacija vlasnika tvornice, a deseti naraštaj ide trenutačno u drugi razred osnovne škole. To je unuk Gabrijel, dobio je ime po dalekom pretku istog imena iz 13. stoljeća. Iz srednje Bosne obitelj se selila prvo u Hercegovinu, prešla u zapadnu Bosnu i prije 320 godina došla u Petrinju. Tu smo osnovali prvu hrvatsku tvornicu salame. Kada uđemo u Europsku uniju ostat ćemo i dalje ovdje, još 300 i više godina – rekao je Đuro Gavrilović.
Stručni skup u Petrinji, radi ilustriranja i predstavljanja poduzetničke inicijative tradicijskog obiteljskog posla, održivosti i njegova razvoja, te snimanja prigodne milenijske fotografije, organizirali su tvrtka Gavrilović, Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih iz Zagreba i Srednja škola iz Gline.
Na fotki oko 700 ljudi
– Mi smo mala škola iz malog grada, ali velikih mogućnosti. Naših 240 učenika upisano je ovdje u gimnaziju, ekonomsku i elektrotehničku struku, a među 27 nastavnika osam je profesora mentora. Od rujna prošle godine uključeni smo u organizaciju ovoga skupa – kazala je ravnateljica škole Marija Žarinac.
Povijesno razdoblje tradicijskog obiteljskog posla Gavrilovića okupljenima je opisao dr. Ivica Golec, znanstveni suradnik u Hrvatskom institutu za povijest u Zagrebu, a o tvrtki danas govorio Dinko Klepo, direktor prodaje. U predvorju Hrvatskog doma, gdje je skup i održan, bila je postavljena izložba tradicijskih obrta petrinjskoga kraja, a okupljeni su mogli i kupiti suvenire po pristupačnim cijenama. Sudionike skupa, nastavnike i učenike, te zaposlenike tvornice Gavrilović, poslijepodne je Šime Strikoman snimio za svoju novu milenijsku fotografiju. Više stotina ljudi poziralo je tako za njegovu 235. milenijsku fotografiju.
\"Tradicijski obiteljski posao Gavrilović\" s nikad lošijim proizvodima i nikad skupljim. Nekada sam rado kupovao i mesne doručke i mesne paštete, i hrenovke čak, pa sve do zimske salame i drugih kvalitetnih proizvoda mesne industrije Gavrilović Ali to već dugi niz godina ne činim. Mesni doručci i mesne paštete su samo po nazivu mesni dok u njima mesa ima tek u tragovima. Čajna je očajna dok je o hrenovkama deplasirano bilo što reći pozitivno. Ovi skuplji artikli su, uglavnom preslani, zimska salama \"pali\" po ustima i uz to je sve astronomskih cijena koje nisu ni blizu u paritetu s kvalitetom. Može se gazda Đuro hvaliti s dugogodišnjom tradicijom, ali samo postojanja firme, dok po pitanju kvalitete svojih proizvoda komotno može, i treba, poklopiti se ušima. A na žalost nije on jedini. Svi su kvalitetu podredili kvantiteti i bezobzirnoj zaradi a nitko ih ne kontrolira niti provjerava kvalitet njihovih proizvoda. Što su nam samo sada pred Uskrs prodavali ? Šunkice koje su bile više nego očajnog i mirisa i okusa. Ali, kakva država tako i sve drugo u njoj, kao i u onoj da \"ima nešto trulo u zemlji Danskoj\".