\"Ministarstvo zdravlja poštuje pravo liječnika i medicinskih sestara i medicinskih tehničara na štrajk, no smatra da za štrajk nema razloga\", izvijestili su danas iz tog Ministarstva.
Iz ministarstva koje vodi ministar Rajko Ostojić ističu da sindikati imaju pravo na borbu za materijalna prava, ali smatraju da u ovom trenutku to nije opravdano i navode \"konkretne brojke\" kojima to dokazuju.
Podaci o plaćama u bolnicama
\"Svi podaci s kojima Ministarstvo zdravlja izlazi u javnost utemeljeni su na provjerljivim podacima o plaćama i primanjima u bolnicama. Kao što smo istaknuli u našem priopćenju od 30. kolovoza, medicinska sestra sa srednjom stručnom spremom, koja radi na bolničkom odjelu u turnusima, s 10 godina staža, bez obiteljskih olakšica, prema ništetnom KU primala je prosječno 5.400 kuna, prema važećem KU, kojim je razina prava vraćena na onu iz prosinca 2011., prima prosječno 5.280, a bez KU primala bi prosječno 4.600 kuna.
Opetovano ističemo kako je KU potpisan 2004. godine do 2011. dobio četiri aneksa kojima su se prava zaposlenika, uključujući ona materijalna, povećavala. Da Ministarstvo zdravlja nije brinulo o pravima radnika te da nije potpisan novi KU 5. srpnja ove godine, nakon što je prethodnog sud proglasio čak četiri puta ništetnim i nezakonitim, plaće medicinskih sestara bile bi manje oko 800 kuna i ne bi bilo moguće isplaćivati bilo kakve dodatke na plaću. Napominjemo da se dežurstva i pripravnosti i dalje plaćaju. Dakle, potpisivanjem novog KU, prava su vraćena na razinu iz prosinca 2011. godine. U prilog svemu navedenome govore i izjave dvije predsjednice sindikata: predsjednice Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske (SSZSSH) kao i predsjednice Sindikata zdravstva Hrvatske (SZH). Potonja ističe: Nije istina da su plaće liječnika i medicinskih sestara manje i do 30 posto. Plaće su pale za 3 posto, a pozivanje na štrajk je čisto obmanjivanje javnosti\", pišu iz Ministarstva te su podsjetili da su sindikati dva puta napustili pregovore dok je Vlada \"potpisujući važeći KU, pokazala da brine o zaposlenima u zdravstvu\".
Spremnost za transparentne pregovore
Ističu da je Vlada dosad svaki puta pokazala spremnost na transparentne pregovore u \"dobroj vjeri radi postizanja dogovora o novom kolektivnom ugovoru, kojim bismo osigurali pravičnu raspodjelu materijalnih prava za sve zaposlene u zdravstvu\".
\"Iako Kolektivni ugovor vrijedi do 5. listopada 2013., odnosno, uz produženu primjenu do 5. siječnja 2014., ministar je otvorio nove pregovore već 31. srpnja ove godine, želeći u dobroj vjeri što prije postići dogovor oko novog kolektivnog ugovora.
Podsjećamo kako je ministar sindikatima na prvom sastanku predočio protokol s jasnim pravilima i rokom pregovaranja, kojeg su odbila potpisati dva od tri sindikata u pregovorima - Hrvatski liječnički sindikat (HLS) i Hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara-medicinskih tehničara (HSSMSMT).
Odbili prijedlog o otvorenim pregovorima
Predsjednica SSZSSH-a je predložila da pregovori budu u cijelosti otvoreni za javnost što je ministar zdravlja prihvatio. Nažalost, predsjednik HLS-a i predsjednica HSSMSMT-a su prijedlog za otvorenim pregovorima odbili\", navode iz Ministarstva i dodaju da su oni i dalje spremni na dijalog sa sindikatima. Smatraju da se ovdje ne radi o borbi države i sindikata \"već o pitanju pravičnih plaća.
\"Ministarstvu zdravlja, kao i svim djelatnicima u zdravstvenom sustavu, a vjerujemo i sindikatima liječnika i medicinskih sestara, zdravlje naših građana je na prvom mjestu. U slučaju štrajka liječnika i medicinskih sestara Ministarstvo zdravlja će poduzeti sve mjere kako bi se i u tim uvjetima osigurala maksimalna skrb za pacijente i sve građane\", zaključuju iz Ministarstva zdravlja.