Ambasadori EU zemalja postigli su dogovor oko novih sankcija protiv Rusije zbog invazije na Ukrajinu. Nove sankcije uključuje i ograničenje cijena prodaje ruske nafte, piše Politico pozivajući se na više europskih diplomata.
Ovaj paket sankcija već je 8. runda sankcija Europske unije protiv Moskve, a predložila ga je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen prošloga tjedna, nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin zaoštrio ratnu retoriku koristeći i nuklearna oružja kao prijetnju Zapadu. Također, Putin je istovremeno naredio i mobilizaciju 300.000 Rusa za pojačanje ruskih trupa u Ukrajini.
Politico piše kako EU nastoji natjerati Putina da plati za invaziju na Ukrajinu i eskalaciju tog rata, pogotovo nakon što je organizirao referendume za anektiranje okupiranih dijelova Ukrajine.
Više EU zemalja izrazilo je zabrinutost zbog novih mjera, pogotovo zbog ograničenja cijene nafte, a detalje mjera još treba verificirati u pisanom obliku. Ova mjera omogućila bi pravnu osnovu za određivanje gornje granice cijena, što su dogovorile zemlje G7. Tri EU članice Malta, Grčka i Cipar posebno su zabrinute zbog novih mogućih sankcija jer njihove flote tankera prevoze većinu ruske nafte, što bi pak moglo značajno utjecati na njihova gospodarstva.
Putin je već više puta prozivao Europsku uniju zbog sankcija, a upućivao je i prijetnje da će Zapad zadesiti još veća katastrofa ako se EU odluči na ograničenje cijena ruske nafte i ostalih energenata.
VIDEO Ukrajinci su objavili preporuke što učiniti u slučaju nuklearnog napada
To su trebali napraviti odavno, najme kada EU prestane kupovati rusku naftu, Rusija si mora naći novog kupca, odnosno mora istisnuti dosadašnjeg dobavljača zemlji kojoj počinje prodavati naftu, kada je taj dobavljač istisnut on traži novog kupca, u ovom slučaju ga ne mora tražiti.