Od afere Indeks prošlo je više od dvije godine, izrečene su nepravomoćne zatvorske kazne, zabrane rada nekom na tri, nekom na pet godina..., no gotovo svi profesori i na Prometnom i na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu koji su zloporabili svoj položaj i primili mito u zamjenu za prolaznu ocjenu na ispitu i danas rade.
Jer, objašnjavaju na fakultetima, izrečene presude još nisu pravomoćne.
Ne date mi mira!
Zabranjeno im je, doduše, raditi sa studentima, održavati predavanja, ispite... Smiju se jedino baviti znanstvenoistraživačkim radom. Da apsurd bude još veći, unatoč više nego prepolovljenim radnim obvezama, i dalje primaju punu plaću. Ostali su jedino bez honorara koje su im fakulteti, od vlastite zarade, davali.
– Čujte, to je tako. Ne određujemo mi plaću nego država. Činjenica je da su svi zadržani na poslu izuzev dvoje profesora koji su otišli u mirovinu jer je naš stav bio da nitko nije kriv dok mu se to ne odredi pravomoćnom presudom – objašnjava Ivan Dadić, od 1. listopada bivši dekan Prometnog fakulteta.
I na susjednom Ekonomskom fakultetu situacija je ista. U radnom su odnosu svi optuženi profesori, izuzev Jadranka Grgone, i uredno svakog mjeseca primaju pune plaće. Jasno, izuzev dodatka iz fakultetske zarade.
I dekan Ekonomije Tonći Lazibat, kao i bivši dekan Prometa Dadić, ovakvu situaciju opravdavaju istim riječima – nitko nije kriv dok god presude ne postanu pravomoćne. I to jest istina, ali isto je tako istina i da su fakulteti imali ovlasti i mogućnosti sankcionirati profesore koji su im možda nepovratno ukaljali ugled.
I rektor Sveučilišta Aleksa Bjeliš tražio je od fakulteta da provedu disciplinske postupke. No, ignorirali su ga.
– Kad je riječ o radnim pitanjima, sveučilište nema ingerencije već fakulteti koji uvijek imaju mogućnosti pokrenuti stegovne postupke. To se uvijek i radilo. No u ovom slučaju nisu išli u tom smjeru – kaže Bjeliš.
Uz opravdanje o nepravomoćnosti presude, a unatoč kazni od 14 mjeseci zatvora te trogodišnjoj zabrani obavljanja zvanja, dopustio je rad i Deši Mlikotin Tomić, i to pošto je potkraj listopada otišla u mirovinu. Pa tako sada umirovljena profesorica, dok čeka konačnu odluku suda, dovršava svoja dva projekta, jedan domaći, a jedan međunarodni.
– Da, dovršavam svoja dva projekta i za to nisam dobila ni kune. Sve troškove pokrivam od 5500 kuna mirovine. A zbog novinara koji mi ne daju mira, dekan mi se nije usudio dati dozvolu za dovršetak projekata bez suglasnosti Sveučilišta i Ministarstva – ogorčena je D. Mlikotin Tomić.
Čeka se završno izvješće
Da je doista tražio odobrenje od Sveučilišta i resornog ministarstva potvrdio je i sam dekan Lazibat te je, kaže, dozvolu i dobio.
– Riječ je o projektima koji su pri kraju i profesorici je dopušteno da do kraja godine podnese završno izvješće – kaže Lazibat.
I u Ministarstvu znanosti potvrdili su kako su od Deše Mlikotin Tomić zatražili završno izvješće za domaći projekt.
No, dok većina procesuiranih profesora i dalje neometano radi, policajci koji su bili u optužnici u Indeksu suspendirani su i prije početka suđenja. Pravila očito nisu ista za sve.
Osuđeni profesori i dalje primaju punu plaću na fakultetu
FOTO Snijeg paralizirao promet prema Jadranu, autocesta zatrpana, pogledajte kako izgleda
Većina državnih cesta kroz Liku zatvorena je za sve skupine vozila zbog nanosa snijega i olujnog vjetra uključujući i državnu cestu DC1 na dionici Korenica-Ondić-Gračac
FOTO Nikad ne znate kada će trebati: Znate li što sve treba biti u ruksaku za preživljavanje?
Upoznajte ostale ukućane s pripremom kompleta za evakuaciju i pomozite im u pripremi. Ako u kućanstvu imate bebe, starije osobe ili osobe s invaliditetom ne zaboravite pripremiti stvari i za njihove potrebe. piše Ravnateljstvo civilna zaštita.
Novi slovenski zakon protiv znakovlja NDH: Za korištenje ustaških simbola kazna do 1000 eura
Zakon su predložili zastupnički klubovi Svoboda, SD i Ljevica, navodeći kako je zabrana veličanja nacizma i fašizma regulirana u većini demokratskih zemalja.
Testirali smo Xiaomi Smart Air Purifier Elite u uredu i evo što mislimo
Zrak koji dišemo često uzimamo zdravo za gotovo, no njegova kvaliteta ima značajan utjecaj na naše zdravlje.
Jedna vrsta štednje je hit među studentima: 'Studenti nisu bespomoćni kad su u pitanju financije'
Ima li neka institucija a da joj srbin nije na čelu? Vlada, akademska krovna institucija i pazite nikad nismo imali korumpiraniju Vladu i akademiju :)