48-SATNI PRITVOR

Osumnjičeni za špijunažu u korist Hrvatske u ponedjeljak pred javnim tužiteljem

Foto: telegraf.rs
Osumnjičeni za špijunažu u korist Hrvatske u ponedjeljak pred javnim tužiteljem
03.09.2016.
u 20:34
Do kaznenom zakonodavstvu Srbije moguća je kazna od tri do 15 godina zatvora
Pogledaj originalni članak

Muškarac uhićen u petak u Srbiji pod sumnjom da je špijunirao u korist hrvatskih obavještajnih službi, u ponedjeljak će biti ispitan u Višem tužiteljstvu u Beogradu, poslije čega slijedi odluka o nastavku postupka.

Osumnjičeni je trenutno u 48-satnom pritvoru, nakon što su ga jučer u Beogradu uhitili operativci Bezbednosno informativne agencije Srbije (BIA) u suradnji s Višim javnim tužiteljstvom.

Ovisno o okolnostima pod kojima je počinjeno kazneno dijelo špijunaže, po kaznenom zakonodavstvu Srbije moguća je kazna od tri do 15 godina zatvora, a ako se utvrdi da je riječ o teškim posljedicama po državnu sigurnost, ekonomsku ili vojnu moć zemlje, najmanja zapriječena kazna je 10 godina zatvora.

Više javno tužiteljstvo u petak je potvrdilo da uhićeni muškarac ima dvojno državljanstvo Srbije i Hrvatske te da je do 1990. godine živio i radio u Hrvatskoj, a potom mu je mjesto prebivališta bilo u Srbiji.

Beogradski mediji su, prema neslužbenim saznanjima, objavili da je uhićen 57-godišnji Čedo Čolović, umirovljeni časnik nekadašnje vojske samoproglašene Republike Srpske Krajine, podrijetlom iz okolice Drniša, te da je, navodno, uhićen pri pokušaju bijega u Hrvatsku.

Za beogradski tisak i elektroničke medije vijest o uhićenju osumnjičenog za špijunažu bila je udarna u petak navečer. 

Hrvatska dosad nije dobila nikakvu službenu obavijest iz Srbije o uhićenju hrvatskog državljana pod optužbom za špijuniranje, rekao je ministar vanjskih poslova Miro Kovač u subotu, a hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i premijer Tihomir Orešković rekli su da nemaju saznanja da bi osoba uhićena u Srbiji bila povezana s nekom od hrvatskih službi.

Vijest o uhićenju pada u vrijeme vrlo zategnutih diplomatskih odnosa između Hrvatske i Srbije, ponajviše zbog srbijanskog zakona o univerzalnoj nadležnosti kojim želi sudski goniti hrvatske državljene za kaznena djela počinjena na hrvatskom teritoriju protiv hrvatskih državljana.

>> U Tepljuhu ne vjeruju da je Čedo špijun, Drnišani tvrde: Ljudi poput njega i brata bili su nositelji velikosrpske ideje

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

SE
senior
21:25 03.09.2016.

Što nas masirate sa Čedom. Recimo jednom za uvijek srbima, vješajte ga ili ga strijeljajte zaboli nas nešto među nogama i za vas i za njega.

Avatar biro
biro
20:53 03.09.2016.

🚜