Kirurginja Pilar Vicente radi 25 godina na odjelu za hitne slučajeve u javnoj bolnici São José, u srcu Lisabona. Tvrdi da briga za pacijente iz dana u dan postaje sve lošija, kao posljedica nedostatka novca. Nema dovoljno anestezije, asistenata, medicinskih sestara koje vode pacijente, a kirurški instrumenti se kvare i ne popravljaju.
– Prije dvije godine bilo nas je sedmero u smjeni. A zatim petero. Sada nas je četvero, a uskoro će nas biti troje. Jedva sve stižemo – govori.
Neizvjesnost liječnice Pilar
Bolesni, a nemoćni da sami dođu do bolnice, moraju platiti 225 kuna da ih se preveze. Ne plaćaju jedino kronični bolesnici, i to samo dolaze li na pregled isključivo radi te bolesti. Na vratima ordinacije kirurginje Pilar stoji natpis: “Hitni slučajevi koštaju 20 eura (150 kuna)”. Oslobođena su samo mala djeca i umirovljenici.
No i to bi se uskoro moglo promijeniti. Prošli mjesec je Ustavni sud odbacio dio vladinih mjera štednje, uključujući smanjenje naknada za nezaposlene i umirovljenike te ukidanje bonusa za godišnje odmore državnim službenicima, pa je Vlada našla novi način kako uštedjeti 1,3 milijarde eura. U zdravstvu, obrazovanju, socijalnoj zaštiti i javnom prijevozu.
– Ne znam gdje oni tu mogu još zarezati – govori kirurginja. No zato zna Međunarodni monetarni fond, uz EU i Europsku središnju banku institucija koja je 2011. posudila Portugalu 78 milijardi eura.
Iduće godine će bez posla ostati 30.000 osoba u državnim službama, a među njima možda i Pilar te njezina asistentica.
Grândola Vila Morena
– Uz ove mjere naši europski partneri ne mogu sumnjati u našu predanost – istaknuo je premijer Pedro Passos Coelho. U dogovoru s Bruxellesom pod svaku cijenu nastoji smanjiti proračunski deficit i ispuniti obećanje kreditorima.
Govori se o otkazima za 15.000 profesora od oko 100.000 koliko ih ima u Portugalu. U proteklih nekoliko godina posao ih je izgubilo 10.000. Na svakog profesora sada dolazi sve više učenika.
Mnogi od njih uz roditelje marširaju ulicama donedavno mirne zemlje. S glavnog lisabonskog trga Praça do Comércio odjekuje revolucionarna pjesma Grândola Vila Morena. Uz nju je prije točno 39 godina srušena diktatura i uvedena demokracija. – Opet smo u diktaturi – govori jedan umirovljenik suznih očiju. Na istome mjestu bio je i 25. travnja 1974. godine.
Masa podiže ruke u zrak, stišće šake i pjeva. Pjesmom odnedavno ometa političare, prekida njihove govore na javnim prostorima, a grupa prosvjednika izbačena je iz parlamenta.
Portugal, kojeg strani tisak naziva POORtugal (engl. poor - siromašan), već je treću godinu u recesiji, a stopa nezaposlenosti iznosi 18 posto. Unatoč vladinim mjerama štednje zemlja sve teže otplaćuje dug pa je Bruxelles odobrio odgodu smanjenja proračunskog deficita. Do 2015. godine on bi trebao biti ispod tri posto BDP-a.
Tijekom protekle dvije godine zemlju je napustilo 200.000 ljudi, napose mladih, a oni koji ostaju sve su ogorčeniji.
Frizerka u centru Lisabona, pod uvjetom anonimnosti, kaže:
– Nikada nisam imala toliko siromašnih, očajnih i bijesnih ljudi. Ne bi me iznenadilo da netko fizički napadne premijera.