Znanstvenici New York Universitya otkrili su mehanizam kojim se bakterije štite od antibiotika, postajući otporne na njih. Riječ je o iznimno značajnom otkriću jer antibiotici sve uvjerljivije gube rat protiv bakterija te se već govori i o (zabrinjavajućem) kraju ere antibiotika.
Pomaci do kraja godine
Prema najnovijim rezultatima newyorškog tima, objavljenim u magazinu Science, bakterije posjeduju enzim odgovoran za stvaranje dušikova oksida koji se aktivira u prisutnosti antibiotika i štiti bakteriju neutralizirajući za nju toksične učinke antibiotika.
Uspije li stručnjacima razviti lijekove koji će blokirati bakterijski enzim odgovoran za stvaranje dušikova oksida, bakterije će biti puno osjetljivije i teže će se odupirati antibiotiku. Dušikovim oksidom bakterije se, inače, štite od mikroorganizama koji u njihovu okolišu proizvode i izlučuju antibiotike, slične onima koji se u medicini koriste protiv infekcija.
– Do 1987. mislilo se da je dušikov oksid otrovan plin koji onečišćuje zrak. A onda se otkrilo (i to je otkriće dobilo Nobelovu nagradu) da ima važnu ulogu u regulaciji, primjerice, krvnog tlaka i zgrušavanja krvi – kaže Dražen Kovačić, savjetnik za antibiotike u Plivi, otkrivajući da newyorška istraživanja traju te da bi nove spoznaje mogle stići do kraja godine. Dr. sc. Arijana Tambić Andrašević iz zagrebačke Infektivne klinike “Fran Mihaljević”, znanstvenica koja se bavi rezistencijom bakterija, slaže se da je riječ o iznimnom otkriću.
– Potrebno je oko dvadeset godina da se razvije nova generacija antibiotika. Primjerice, Pliva je stvorila sumamed, ali tu nije riječ o antibiotiku koji djeluje na nov način nego inačici već poznatih molekula – objašnjava A. Tambić Andrašević. Posljednji put nova generacija antibiotika (oksazolidinoni) nastala je početkom 2000. g., a prije toga kinoloni osamdesetih godina prošlog stoljeća.
– Na vidiku nema antibiotika s novim načinom djelovanja. Stigli smo do zida. Rijetko, ali ima bakterija za koje više nemamo rješenje – ističe ova stručnjakinja, dodajući da to nije slučaj s bakterijom MRSA, za koju još postoje dva dosta uspješna antibiotika.
Arijana Tambić Andrašević ipak upozorava da će proći vjerojatno i 15 godina prije nego što otkriće mehanizma kako se bakterije štite od antibiotika doživi primjenu. Znanstvenica ističe i da farmaceutska industrija gubi zanimanje za razvoj novih antibiotika jer od tisuća antibiotika u pretkliničkim ispitivanjima ispadne samo jedan upotrebljiv. Primjerice, više im se isplati uložiti u lijek protiv visokog tlaka koji će potom godinama trajati na tržištu.
Manje toksične doze
O značenju otkrića ne dvoji ni Kovačić iz Plive, ne samo zato što je za farmaceutsku industriju sve teže i sve skuplje pronalaženje novih antibiotika nego i zato što će takvo otkriće omogućiti poboljšanje postojećih antibiotika. Uklanjanje dušikova oksida u bakteriji omogućuje antibioticima da djeluju s nižim, manje toksičnim dozama.
– Ovo će otkriće lijekovima vratiti izvornu djelotvornost – kaže Dražen Kovačić.
Otkrili enzim kojim bakterije postaju otporne na antibiotik
FOTO/VIDEO Tragedija kakvu Južna Koreja ne pamti: Poginulo 167 ljudi, obitelji žrtava pristižu na aerodrom
Na videosnimkama se vidi kako dvomotorac Boeing 737-800 kliže po pisti bez stajnog trapa, udara u zid i eksplodira u golemoj vatrenoj kugli. Druge fotografije prikazuju dim i vatru oko dijelova letjelice
VIDEO Modrić snimljen kako naručuje odrezak od 300 eura, nakon toga je ponavljao samo jednu riječ
Modrić je posjetio Nusretov restoran, a njihova snimka ubrzo je postala viralna.
Promjena sa zapada: Još kratko ćemo uživati u suncu i visokim temperaturama, a onda stiže prava zima
Vjetar će danas biti većinom slab. Na Jadranu će kroz jutro ponegdje puhati umjerena bura, potom sjeverozapadnjak
Jedna nuspojava upotrebe antibiotika pojavljuje se kod čak 40% pacijenata, evo kako je izbjeći
Tijekom zime izloženi smo raznim bakterijskim infekcijama, gdje se često primjenjuje terapija antibioticima. Kako prevenirati i tretirati nuspojave ovih lijekova, objašnjava liječnica obiteljske medicine Dubravka Bokarica iz Zagreba.
Kako je “mračna bonaca” izazvala nemir u Njemačkoj: Dunkelflaute je nova prijetnja energetici?
Jeste li čuli za pojam dunkelflaute? Ova riječ izaziva strah i trepet u industriji obnovljivih izvora energije, a prošli tjedan ova prirodna pojava dogodila se u Njemačkoj. No o čemu je zapravo riječ?