Burno je ovog ljeta bilo na plažama. Svako malo nacionalni i lokalni mediji bavili su se nekim problemima, od krupnih, strateških i političkih, do svakodnevnih kao što je rat “rezervista” s ručnicima ili ležaljkama s ostatkom svijeta.
I to nam je bio povod za prvu hrvatsku inventuru plaža pod koncesijom. Dakako, uz to što se Vlada Andreja Plenkovića ignorantski odnosila prema kritikama i zahtjevima nevladinih udruga, oporbe i medija okupljenih oko inicijative Pokret otoka pa se – za razliku od poreza na nekretnine – pokazala prilično drčnom i bez imalo pedagoškog suosjećanja odbila je odgoditi donošenje Zakona o koncesijama.
To je u oporbi protumačeno kao da pod svaku cijenu žele udovoljiti kapitalu te rasprodati plaže kao jedno od posljednjih blaga u kojima, barem načelno, možemo svi jednako uživati. Unatoč i nakon lošeg iskustva s plažom Zlatni rat u Bolu što je mnogima, unatoč smjeni župana i poništenju natječaja, otvorilo oči. Miro Bulj (Most) govorio je o “kriminalu do neba” i o milijardama kuna nestalima preko koncesija općenito.
>>Cijeli članak čitajte u prilogu Obzor tiskanog izdanju Večernjeg lista ili u e-izdanju
Od ostalih tema izdvajamo:
>>Analiza Slavena Letice: Obrazovnu reformu ne smije se depolitizirati, treba je pluralizirati
>>Nadbiskup Hoser: Sve pokazuje da će prva ukazanja u Međugorju biti priznata
>>Je li teroristički napad cijena težnje za neovisnošću Katalonije
>>Trećina ordinacija pedijatrije za pet godina ostat će bez liječnika
>>Potražite paket Večernji list + Gourmet
dajte se malo vrli novinari raspitajte koliki su najmovi lokala po tim gradovima, koncesije, parafiskalni nameti, režije, plaće, doprinosi, ovo lupetanje je van pameti, dajte jednu okvirnu sliku, zašto su cijene takve kakve jesu, ovo je stvarno neozbiljno pisanje kad svi znamo da naj veću zaradu ostvaruje lokalna uprava, tj službenici grada koji se iz kuće nisu makli.