Na formatu A6 i 124 stranice, sa 248 autentičnih fotografija i zanimljivih podataka o morskim zaštićenim područjima Šibensko-kninske županije, staništima u Jadranskom moru, flori i fauni i aktualnim projektima zaštite u kojima mogu sudjelovati i sami ronioci, Javna ustanova Zaštićene prirodne vrijednosti Šibensko-kninske županije predstavila je prvi ronilački vodič „Ronjenje u najčudesnijem dijelu Sredozemlja“.
U Gradskoj knjižnici “Juraj Šišgorić” u Šibeniku projekt su predstavili autori i predstavnici institucija koje su sudjelovale u realizaciji. Prema riječima ravnateljice JU Zaštićene prirodne vrijednosti Anite Babačić Ajduk, cilj im je bio javnosti približiti skrivene ljepote našeg podmorja, istodobno vodeći brigu o njegovoj zaštiti.
– Vodič je jedinstven po tome što jednaku pažnju posvećuje turističkoj promociji, edukaciji i zaštiti prirode – naglasila je ravnateljica Babačić Ajduk.
Izradu vodiča u cijelosti je financirao UNDP u sklopu projekta COAST koji potiče održivi razvoj priobalja. Ognjen Škunca iz UNDP-a rekao je kako sektor aktivnog turizma u prirodi raste oko 20 posto godišnje i čini isto toliko ukupnog tržišta, a Emil Lemac, voditelj sekcije ronilačkog turizma pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, dodao je da će vodič sigurno zaživjeti i postati obvezni inventar svih ronilačkih centara i zaljubljenika u naše podmorje.
Predstavnici ronilačkih centara i NP Kornati dopunili su vodič vlastitim fotografijama, podacima o važnim i vrijednim ronilačkim lokacijama te savjetima temeljenim na dosadašnjem iskustvu.