Raspadom SFRJ, Hrvatska je naslijedila zlatne rezerve koje je Hrvatska narodna banka prodala za vrijeme mandata Željka Rohatinskog, piše Poslovni.hr.
Detalje prodaje zlata Vlada RH otkrila je u sklopu odgovora na pitanje saborskog zastupnika Gorana Marića.
Kako Vlada navodi u pismenom odgovoru, sredinom travnja 2001. godine Republika Hrvatska nakon postignutog sporazuma o podjeli dijela imovine bivše SFRJ, pohranjenog u Banci za međunarodna poravnanja u Baselu (BIS), postala je vlasnica 13,127 tona zlata koje je knjiženo je po njegovoj tržišnoj vrijednosti na dan priljeva, tj. 13. lipnja 2001. godine, u iznosu od USD 114,939.321,71, odnosno 272,35 dolara po unci.
"Budući da zlato na gore navedenim računima (po viđenju) ne nosi nikakav prinos, Direkcija za upravljanje međunarodnim pričuvama i deviznom likvidnošću HNB-a kontaktirala je Swiss National Bank, BIS i Bank of England te komercijalne banke (Credit Suisse FB, UBS, Deutsche bank i Rabobank) s namjerom plasiranja zlata u kratkoročne depozite. Kako se tržište depozita zlata nalazi u Londonu, zlato locirano u New Yorku i Bernu premješteno je u London te se zajedno sa zlatom lociranim u Londonu deponiralo kod BIS-a na rok od 2 mjeseca. Na taj je način po dospijeću depozita sve zlato HNB-a trebalo biti locirano u Londonu".
Cijeli članak možete pročitati na portalu Poslovni.hr.
Zato je Rohatinski i dobio odlikovanje od "engleza". Uzeti sve zlato od države (naroda) i prodati ga i to još po lošim uvjetima je ravno veleizdaji.