ELEKTRANA U KRŠKOM

Otpad ostaje u Sloveniji

06.04.2003.
u 00:00
Hrvatska će iz nuklearke godišnje dobivati 2,5 milijarde kilovatsati struje
Pogledaj originalni članak

KRŠKO - Dvočlana hrvatsko-slovenska uprava nuklearke u Krškom od ponedjeljka će početi upravljati poduzećem Nuklearka Krško NEK d.o.o., čiji su ravnopravni vlasnici s hrvatske strane HEP d. d. i Eles Gen d. o. o. sa slovenske strane. Za predsjednika Uprave NEK-a s petogodišnjim mandatom imenovan je njezin dosadašnji direktor Stane Rožman, a hrvatski je član Uprave ugledni stručnjak za energetiku i zaštitu okoliša dr. Vladimir Jelavić. To je odlučeno na jučerašnjoj u Krškom održanoj prvoj skupštini društva NEK nakon potpisivanja i stupanja na snagu međudržavnoga hrvatsko-slovenskog ugovora o uređenju statusnih i drugih pravih odnosa u NEK-u.

Skupština je imenovala i šest članova Nadzornog odbora (s hrvatske strane mr. Darko Belić, Ivo Čović i dr. Enco Tireli, a sa slovenske dr. Miha Juhart, mr. Vekoslav Korošec i Branko Ogorevc) čiji je predsjednik Ivo Čović, a mr. Korošec njegov je zamjenik.

Potvrđeno je da će se najkasnije do 19. travnja omogućiti isporuka struje HEP-u i to godišnje 2,5 milijardi kilovatsati, objasnio je Čović dodavši da će se otvorena pitanja iz prošlosti pokušati riješiti sporazumom ili pravnim načinima.

Dr. Jelavić je među zadaće Uprave uvrstio što jeftiniju proizvodnju struje uz prihvaćanje svih ekoloških ciljeva i sigurnosti. Rožman je ocijenio kako je imenovanje izraz obostrane želje za konstruktivnu suradnju. On je objasnio da u cijenu struje iz NEK-a nisu uključeni troškovi dekomisije i zbrinjavanja radioaktivnog otpada - fondove za te potrebe organizirat će svaka strana za sebe i neovisno - a nisko i srednjoradioaktivni otpad do predviđenog rada NEK-a 2023. godine zbrinjavat će se na dosadašnjoj lokaciji unutar NEK-a.

S obzirom na sadašnju tehnološku razinu, realno je očekivati da se životna dob nuklearke produlji. U proteklih pet godina u nju se godišnje ulagalo u prosjeku deset milijuna eura, a njezina je moć povećana neto 40-45 megavata, rekao je Rožman. O mogućnosti slovenskog otkupa hrvatskoga dijela nuklearke Čović je odgovorio da se o tome jučer nije razgovaralo.

Ugovorom je predviđena i arbitraža. Na listi su, iz Hrvatske - dr. Mihajlo Dika, dr. Davor Grgić, mr. Damir Kopjar, dr. Vlado Lasić, Mario Porobija i mr. Damir Šubašić, a iz Slovenije - dr. Peter Grilc, mr. Uroš Korže, dr. Jure Maren, dr. Stojan Petelin, dr. Miran Veselič i mr. Anton Žunič.

Vlado Zagorac

Pogledajte na vecernji.hr