KRIZA Prijete pad stope zaposlenosti i rast nezaposlenosti

Otpustiti radnike ili svima smanjiti plaće

19.12.2008.
u 23:00
Pogledaj originalni članak

U federalnoj Vladi ističu da se za njihova mandata broj zaposlenih u FBiH povećao za gotovo 80.000. Prije dvije godine u FBiH bilo je oko 400.000 zaposlenih, sada ih ima 480.000, a neki pokazatelji govore kako se broj radnih mjesta bio popeo na 490.000.

Rad na crno
U akciji suzbijanja rada na crno “pronađen” je velik broj radnih mjesta. Poslodavci ističu da bi broj zaposlenih bio znatno veći kad bi se smanjili doprinosi i parafiskalni nameti na ukupan prihod, ali iz Vlade FBiH uzvratili su da za takvo nešto ne postoje mogućnosti sve dok se broj zaposlenih u tome entitetu ne poveća na pola milijuna.

U federalnim kompanijama ponadali su se da bi se ta ohrabrujuća brojka mogla uskoro i ostvariti, a onda je globalna ekonomska kriza pogodila velik broj tvrtki i u FBiH, pa su brojne od njih primorane čak i otpuštati djelatnike. Mnoge tvrtke su u dvojbi: otpustiti dio djelatnika ili svima smanjiti plaće.

Posebno su pogođeni sektori građevinarstva i metalne industrije. U mostarskom Aluminiju bili su najavili otpuštanje četvrtine djelatnika, a onda je poslovodstvo velikog hercegovačkog izvoznika odlučilo svim djelatnicima sniziti plaće.

Upitni poslovi
U tomislavgradskom Kapisu planirali su znatno povećanje proizvodnje u 2009. i povećati broj uposlenika, a onda je u posljednjem tromjesečju došlo do smanjenja izvoza, pa menadžment te tvrtke najavljuje smanjivanje troškova radne snage, što zapravo znači ili otpuštanje dijela djelatnika ili smanjenje plaća.

U Gospodarskoj komori FBiH predviđaju kako bi BiH mogla u kratkom vremenu izgubiti deset tisuća radnih mjesta, znatno više u većem entitetu. Naglašavaju da će doći do otpuštanja velikog broja građevinskih djelatnika ako ne započnu veliki javni radovi u oblasti infrastrukture i značajnijih investicija u oblasti energetike.

VIŠE OD 20% TERITORIJA POD OKUPACIJOM

Kakav je danas život u Ukrajini: Kafići oko Majdana su puni, ovdje nikad ne bi pomislili da se nalazite u zemlji u ratu

Današnja obična kijevska trgovina prehrambenim proizvodima izgleda ponegdje čak i impresivnije nego u bilo kojoj susjednoj zemlji. Istovremeno, industrija i energetika su uništeni, deseci gradova i stotine sela su potpuno uništeni ili teško oštećeni, a ekonomija opstaje zahvaljujući zapadnoj financijskoj pomoći. Ipak, prema posljednjim anketama, 88% građana vjeruje i dalje u pobjedu i ne želi nikakve kompromise

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr