Najmanje četiri osobe su mrtve, a 120 je opečeno u teškom ekološkom incidentu koji se dogodio u zapadnoj Mađarskoj. Među mrtvima je i tromjesečna beba.
Nesreća se dogodila kada se u blizini grada Ajka, oko 160 kilometara zapadno od Budimpešte, iz obližnje tvornice aluminija iscurilo je između 600.000 i 700.000 kubnih metara toksičnog crvenog mulja s metalima koji nagrizaju sluznicu i stvaraju opekline. Riječ je o nusproduktu aluminija.
Otrovna voda poplavila je 400 kuća u obližnjem selu Devesceru, a u mjestu Somlovasarhely iz poplavljenih domova spašeno je 40 osoba. U mjestu Kolontaru u kojem je voda dosegla visinu od dva metra evakuirana su djeca.
Mađarska je vlada zbog incidenta proglasila izvanredno stanje u dijelu županije Vesprem. Ono se odnosi na područje od 40 četvornih kilometara koje obuhvaća mjesta Devescer, Somlovasarhely i Kolontar. Vojni helikopteri na zatrovano područje bacaju gips kako bi se zaustavilo nadiranje vode. U rijeku Marcal sipaju se magnezij i kalcijev nitrat kako bi se neutraliziralo zagađenje.
Mađarski državni tajnik za zaštitu životne sredine Zoltan Ileš izjavio je da je riječ o ekološkoj katastrofi bez presedana, koja može imati posljedice ne samo za ljude nego i za biljke i životinje, pogotovo ako opasne tvari iz rijeke Marcal dospiju u rijeku Rabu, a zatim i u Dunav.
- Prema do sada raspoloživim podacima onečišćenje ne prijeti širenjem do granica Republike Hrvatske. Zbog velike udaljenosti i vrlo sporog protjecanja podzemnih voda ocjenjujemo da nema izravne opasnosti za kakvoću podzemnih voda u Republici Hrvatskoj - priopćeno je iz hrvatskog Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva (MRRSVG)
Ministarstvo, je kako se navodi u priopćenju, putem Stalne hrvatsko-mađarske komisije za vodno gospodarstvo u stalnom kontaktu s mađarskim stručnjacima radi detaljnijeg informiranja o iznenadnom događaju i mogućnostima ugroze voda na niz-vodnom dijelu sliva Dunava. U oblasti upravljanja vodama postupa se po jedinstvenom sustavu uzbunjivanja za sve podunavske zemlje, kako je to utvrđeno u Međunarodnoj konvenciji o suradnji na zaštiti i održivoj uporabi rijeke Dunav. Svaka država dužna je obavijestiti susjedne, osobito nizvodne, o iznenadnim događajima koji mogu ugroziti kopnene vode u tim državama, navodi se u priopćenju Uprave za gospodarenje vodama MRRSVG-a.
Siromah čovjek je u svakoj državi ,, siromah ,,pa lipo bila ona i Vatikan,.....Sve one vode \"veliku \" nebrigu o malom čovjeku.