Kako bi ostvarili uštede u pet milijardi kuna zaduženom zdravstvenom sustavu, u HZZO-u će od 1. rujna provoditi pojačane kontrole propisivanja bolovanja, lijekova s liste te slanja pacijenata na specijalističke preglede i laboratorije. Posebno će se voditi računa kolika je mjesečna stopa bolovanja u liječnika obiteljske medicine.
U skladu s dijagnozom
Naime, svi liječnici koji mjesečno ne predaju stopu bolovanja od 2,5 posto dobit će bonus od 1 posto mjesečnog limita, odnosno 400-tinjak kuna. Iz HZZO-a poručuju da nije riječ o rezanju prava pacijenta, već sprečavanju propisivanja neopravdanih bolovanja.
– Indikatori nisu uvedeni kako bi se pacijentu uskratila prava ili da bi primarni liječnik zaradio, nego da bi se liječnike motiviralo da liječe prema dijagnozama i smjernicama – poručio je Siniša Varga, šef HZZO-a. U sezoni gripe, kad veći broj pacijenata mora na bolovanje, liječnici neće dobiti stimulacije.
Ostanak bez licencije
– Budući da su s oko šest tisuća kuna kažnjeni liječnici koji neopravdano otvore bolovanje, istom će kaznom biti kažnjeni i oni koji uskrate to pravo – upozorio je Varga. Inače, lani je provedena 4591 kontrola bolovanja na zahtjev poslodavca te dvije velike akcije izvanrednih kontrola bolovanja. U prvoj akciji kontrolirana su dugotrajna bolovanja, pregledano je 2713 osiguranika te zaključena 663 bolovanja ili 24,5%. U drugoj akciji obavljen je nadzor bolovanja u 861 ordinaciji obiteljske medicine, revidirano 12.917 bolovanja i zaključeno njih 580.
Obiteljski liječnik iz KOHOM-a Mario Malnar kaže da pacijenti ne moraju strahovati jer liječnici bi, uskrate li pacijentu opravdanu terapiju ili bolovanje, mogli izgubiti ne samo radno mjesto nego i licenciju za rad.
>>Sad će se napokon vidjeti što rade obiteljski a što bolnički liječnici