Nakon propasti referenduma o ustavnim promjenama, talijanski premijer Matteo Renzi najavio je svoju ostavku. On nije jedini koji je nakon gubitka na referendumu otišao s mjesta čelne pozicije neke zemlje. Isti potez napravio je i David Cameron nakon što su Britanci na referendumu odlučili da žele napustiti Europsku uniju.
Najvažnija politička pozicija promijenila se i u SAD-u, doduše na regularnim predsjedničkim izborima, no činjenica je da su se u nekoliko mjeseci dogodile velike promjene na svjetskoj sceni. Najbolje to prikazuje fotografija iz travnja ove godine na G5 summitu.
- Fotografija njemačke kancelarke Angele Merkel, francuskog predsjednika Franocisa Hollandea, američkog predsjednika na odlasku Baracka Obame, talijanskog premijera u ostavci Mattea Renzija i bivšeg britanskog premijera Davida Camerona govori o previranjima na svjetskoj političkoj sceni tijekom ove godine - primjećuje The Independent.
Angela Merkel najavila je da će se boriti za novi mandat iduće godine, no njena popularnost dosta se srozala zbog njenog stava o izbjeglicama, a Francois Hollande odlučio je da se neće ići u borbu za nastavak predsjedničkog mandata također iduće godine.
Na internetu su se pojavile i fotografije državnih čelnika s porukom da su tri "pro-EU globalista" pala te da je ostao još jedan (Merkel).
>> Što sada slijedi Italiji: Ovo su 3 moguća scenarija nakon Renzijeve ostavke
Bome nisu EU gradjani bas tako sasavi kako oni misle. Oni su podcjelili narod i volju naroda i ponasaju se kao da 500 miliona gradjana ne postoje u Europskoj unijii to im se odbilo od glavu. Voditi politiku malo i nesuglasnosti sa narodom i moze proci, ali bas sve raditi kontra volje naroda, e pa dragi moji malo ste se presli u racunu. Zemlja najbolje funkcionira tamo gdje politicari osluskuju volju svoga naroda i kroje politiku u liniji sa voljom naroda. Naravno pod uvjetom da sve to bude pristojno i pametno i u interesu drzave i naroda. Ovi kroje politiku u interesu dvjesto ljudi u zemlji, bankstera i stranih i dmacih korporacija, osim sto su zatrpali zemlje narodima izbjeglicama, i onda se cude da ih je narod potjerao kuci? Jadno je da oni to nisu unaprijed kalkulirali, oni uopce nisu racunali na narod kada su pravili svoje planove, i to sve govori o njihovoj aroganciji i njihovoj falimentarnoj politici. Fabrika napravi lak za kosu i odmah se misli gdje ce baciti bocu kada se isprazni, farmacija tabletu za prehladu i odmah prouci kolateralne efekte, a oni napravili Europsku uniju i nisu se mislili sta ce sobom ako im taj suludi projekat propadne? Strava!!!