Iako je 1. svibanj Praznik rada, mnogi će ga provesti na poslu jer građani, ako izuzmemo hitne službe poput liječnika, vatrogasaca ili policije koje moraju raditi, ne mogu bez trgovina, kafića, restorana pa i vijesti.
No, nekada nije bilo tako. Prije točno 45. godina Večernji list je za Praznik rada izašao kao četverobroj. Naime, 30. travnja izašle su novine za čak četiri dana. Kada bi praznik rada kao ove godine padao na nedjelju, u Jugoslaviji su radnici imali slobodno u ponedjeljak 2. svibnja.
I 1966. godine Večernji list je za Prvi maj izašao kao trobroj dok je idući broj izašao tek 4. svibnja kada je detaljno opisano kako se slavio Praznik rada diljem hrvatskih gradova.
U Hrvatskoj se Praznik rada počeo slaviti 1890. godine, četiri godine nakon velikog prosvjeda u Chicagu na kojem je sudjelovalo oko 40.000 ljudi, a u kojem je u sukobu s policijom ubijeno šestero radnika te ih je još petero zbog organiziranja prosvjeda osuđeno na smrt. U Zagrebu je tada održano niz skupova i prosvjeda, a najveći je održan u zgradi Hrvatskog doma gdje su govornici naglašavali: 'Mi smo za rad, ali hoćemo živjeti kao ljudi'.
U neovisnoj Hrvatskoj 1996. godine Sabor je donio odluku da je 1. svibnja neradni dan koji se obilježavao kao Blagdan rada, no od 2001. godine slavi se kao Praznik rada.
Drugovi , sretan vam 1. Maj , internacionalni praznik rada i borbe protiv izrabljivanja radnika .