gdje se kupate?

Ove godine 124 Plave zastave, prvi put i na Zlatnom ratu

Foto: Ivana Ivanović/Pixsell
Ove godine 124 Plave zastave, prvi put i na Zlatnom ratu
07.07.2012.
u 12:00
Dok nisam imala djece, bilo mi je svejedno, ali sad mi je bitno da su na plaži spasioci, pitka voda, wc..., kaže zagrebačka mama
Pogledaj originalni članak

Plave zastave, jamstvo da su plaža i voda čisti i da ih se održava, da nad kupačima bdiju spasioci, a da se na sladoled i sok može bez puno hodanja, razvijene su ovoga ljeta na 124 mjesta.

Kriterija tridesetak

Plave se zastave od 5. lipnja vijore na 106 plaža i u 18 marina, a prvi put i na dvije bračke plaže, poznatom Zlatnom ratu te na supetarska Tri mosta. Međutim, na popisu Udruge Lijepa naša, koja vodi projekt, ove godine više nema plaža ispred hvarskog hotela Amfora, kampa Šimuni Pag, Lokvi kod Rogoznice...

– Od Plave zastave najčešće se odustaje kad se mijenja koncesionar ili nešto slično. Broj plavih zastava se i posljednjih godina ustabilio između 105 i 110 plaža, te u 18, 19 marina. Sva mjesta moraju zadovoljiti tridesetak kriterija u četiri skupine: o kvaliteti vode, opremljenosti, sigurnosti i pratećim uslugama te ekološkoj odgojno-obrazovnoj komponenti – kaže Ante Kutle, predsjednik Hrvatskog povjerenstva međunarodne Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš. Inače, prva Plava zastava u nas je podignuta prije 15 godina u marini Punat.

– Iduće je godine Plavu zastavu dobilo i Gradsko kupalište u Crikvenici, koje je i danas ogledni primjer uređenosti, opremljenosti i brige za okoliš, te još dvije porečke plaže – prisjeća se A. Kutle.

Trenutačno se, pak, u svijetu vijori oko 2600 plavih zastava u zemljama sjeverne hemisfere, a podizanje će u zemljama južnije od ekvatora početi kada ondje stigne ljeto. Plavim zastavama diče se praktički svi turistički domaćini na Mediteranu. Španjolska, Italija i Francuska, recimo, imaju ih po četiristotinjak.

Prijavite šlamperaj

– Dok nisam imala djece, bilo mi je svejedno. Sada kad sam u mjestu obavezno provjerim koja plaža ima Plavu zastavu. Sigurnija sam da je čisto, a zbog djece nam zatreba i pitka voda i wc, a važno mi je i da u slučaju kakve nezgode postoji prva pomoć – veli jedna zagrebačka mama.

Ovi orijentiri o kvaliteti plaže i čistoći, dakako, nisu besplatni za domaćine, a dobivaju se za jednu sezonu. Cijena godišnje članarine ovisi o broju zastava, odnosno plaža. Ako isti koncesionar ima više plaža, trošak je za jednu Plavu zastavu iznosi 4000-5000 kuna, a ako ima jednu, godišnja je članarina i 20.000 kuna. Je li, pak, na plaži sve po špagi, kontrolira se prije dodjele zastave, ali i u sezoni. Uskoro će se, recimo, plaže na jugu naći i pod povećalom međunarodne inspekcije. No, nema zapreka da se i kupači jave organizatorima u Udruzi Lijepa naša ako na plaži s Plavom zastavom uoče nebrigu i šlamperaj.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

DU
Deleted user
16:06 07.07.2012.

Sve je to lijepo i divno, ali zar ne začuđuje podatak da su najviše plavih zastava "zakitili" Poreč i Rovinj, a baš se ne mogu podičiti čistim i prozirnim morem, bez deterđenata! (Pula je za njih Space shutlle!) Dobro je da se ima sanitarije i WC, kao i tuševe, ali se i ovdje radi o lobiranjima nekih destinacija, koje iziskuju i novce i "mazanje", jer je i ovdje, po uzoru na hrvatsku mrežu u ostalim djelatnostima stvorena još jedna inačica!