laburisti:

'Ovim se zakonom razbijaju ostaci sindikalne scene u Hrvatskoj'

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
'Ovim se zakonom razbijaju ostaci sindikalne scene u Hrvatskoj'
19.06.2012.
u 16:19
Vlada ograničava slobodnu volju socijalnih partnera da pregovaraju i dogovaraju se oko roka produžene primjene kolektivnog ugovora, smatraju Laburisti
Pogledaj originalni članak

Predloženim zakonom o kriterijima za sudjelovanje u tripartitnim tijelima i reprezentativnost za kolektivno djelovanje Vlada želi umanjiti ionako niske plaće i prava radnika te se njime ograničava slobodna volja socijalnih partnera da pregovaraju i dogovaraju se oko produžene primjene kolektivnog ugovora, poručili su Hrvatski laburisti.

– Ovim zakonom uvodi se opasan presedan jer se njime znatnije mijenja drugi zakon, Zakon o radu, čime se dovodi u pravnu nesigurnost građane i radnike, a može imati vrlo lošu praksu i na izmjene ostalih zakona. Promjenom članka 253 sindikatima se ograničava štrajk u razdoblju pregovora o kolektivnim ugovorima kako se sindikati ne bi pritiskom izborili za bolja prava radnika – rekao je Zlatko Tušak. Iako je Vlada u svom programu zapisala da će snažno poticati jačanje partnerstva i socijalnog dijaloga, da radnici ne smiju biti roba i da će štititi pravo na kolektivno pregovaranje te jamčiti sigurnost radnika pravednim zakonom, svojim postupcima ona radi upravo suprotno, smatra Tušak.

– Ovim zakonom Vlada će umanjiti prava radnika i smanjiti trošak radne snage, čime pogoduje poslodavcima na štetu radnika. Otežat će sve buduće pregovore za sklapanje kolektivnih ugovora između socijalnih partnera te potaknuti usitnjavanje i osnivanje novih sindikata u pojedinim tvrtkama kroz strukovne sindikate za kolektivne ugovore, čime opet ide na ruku poslodavcima, a slabi pregovaračku moć sindikatima – poručio je Tušak kojeg brine i odredba zakona protiv koje su se već bunili i sindikati, a koja govori o ograničavanju roka produžene primjene kolektivnih ugovora.

– Postavlja se pitanje zašto taj rok ne bi bio 4, 6 ili 12 mjeseci ako ga žele ugovoriti socijalni partneri. Vlada nameće zakonski rok od tri mjeseca za produženu primjenu kolektivnih ugovora kako bi omogućila poslodavcima da lakše nakon tri mjeseca jednostrano mogu krojiti sva prava radnika, a ta prava bi, primjerice, mogla biti i minimalna plaća bez svih drugih dodataka na plaću koji su predmet kolektivnih ugovora – nastavlja on te se osvrće i na prijedlog da reprezentativnost za kolektivno pregovaranje sindikati ostvaruju uz uvjet da imaju 20 posto svojih članova od ukupnog broja svih članova sindikata na području za koje se sklapa kolektivni ugovor. Reprezentativnost može imati i strukovni sindikat ako ima 40 posto članova od ukupnog broja svih radnika iste struke i zanimanja, uz uvjet da i njegovi članovi čine 75 posto iste struke i zanimanja, pa će nicati novi strukovni sindikati, dok će se kolektivni ugovori teže sklapati, smatraju Laburisti.

– Ovaj zakon je zakon o razbijanju ostataka sindikalne scene u Hrvatskoj. Izmišlja i uvodi u kolektivne pregovore strukovne sindikate i strukovne kolektivne ugovore, pa čak i sindikate koji nemaju članarine. Ovo je dokaz da Vlada premijera Milanovića želi zgaziti i pregaziti i uništiti sindikate. Ovo je sakaćenje ostataka sindikalnog pokreta – uvjeren je predsjednik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar te podsjetio kako je resorni ministar Mrsić rekao je da su samo rak i kolektivni ugovori vječni, a da bi on dodao "i glupost  ministra koji je tako važan zakon na raspravu uputio preko svojeg privatnog profila na Facebooku."

– Od socijaldemokratskog premijera radnici doista ne očekuju da im bude duhovni vođa, ali s pravom očekuju principijelnost i dosljednost. Ako je 2010. sadašnji premijer smatrao da ukidanje pravnih odredbi nakon isteka kolektivnih ugovora nije prihvatljivo i potpisao je zahtjev za referendum, onda mora biti dosljedan i danas. Ovo nije samo pravno, ovo je dubinsko i suštinsko pitanje jer je 2010. na zahtjev HDZ-a Ustavni sud fiškalskom metodom uništio 716 tisuća potpisa građana koji su tražili referendum – kazao je Lesar kojeg zanima je li ovo i dalje referendumska tema za SDP kao što je bila 2010. i imaju li hrabrosti raspisati referendum bez novih potpisa. Podržat će, tvrdi Lesar, sindikate i zatražiti da se nakon prvog čitanja zakona u Saboru raspiše referendum.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

OB
-obrisani-
18:10 19.06.2012.

sindikalna scena je razbijena kad je riba sa svojom kompanijom dao podmititi od vlade imovinom bivšeg sssh pa prokockao naše potpise za referendum. dok on i bratija ne odu nema ništa od sindikata i jedino kaj želim je da povućem svoj potpis sa zahtjeva za referendum a njima bi valjda trebalo biti jasno zašto im je propao pokušaj naknadnog potpisivanja novih zahtjeva. ali, prije i lakše će otići marković nego ribić. užas od sindikata.

TO
tom
18:13 19.06.2012.

država nam je u dubokoj krizi svake vrste: gospodarskoj, socijalnoj, moralnoj, itd. nema vizije ni strategije izlaska iz te krize i pokretanje razvoja. moje je mišljenje da do daljnjeg, najkraće u naredne 3 godine, treba dogovoriti konsenzus svih čimbenika našeg društva da se određene privilegije, beneficije ili pogodnosti, koje su bile normalne u doba konjunkture gospodarstva, na taj rok suspendiraju. ne može netko inzistirati na bonusima dok drugi nemaju za kruh. to je temelj pravde i pravednosti, te nečeg što se zove solidarnost. to se odnosi i na privilegirane kolektivne ugovore, pogotovo one u državnom sektoru.

CA
campa
17:20 19.06.2012.

Čudna je ova naša politička scena gdje se liberalnu politiku provode socijaldemokrati i kao nekakvo njihovo svrstavanj bi trebalo biti lijevo te se boriti za prava radnika ,seljaka i malog čovjeka.Što mi imamo.Socijal demokrati kod nas se bore za banke,krupni kapital(domači i strani) za smanjivanje prava radnika,smanjivanje socijalne potpore .Ovako zdušna obrana liberalnog kapitalizma zla 21 stolječa ne staju u obranu ni Amerikanci.