Američki ministar trgovine klasificira europske automobile kao “opasnost za nacionalnu sigurnost”. To je za Njemačku “zastrašujuće, mi smo šokirani”, kazala je danas njemačka kancelarka Angela Merkel u Münchenu na 55. Međunarodnoj konferenciji o sigurnosti koja je okupila 500 uzvanika među kojima 35 šefova država. U Münchenu je bio i hrvatski premijer Andrej Plenković koji je imao niz bilateralnih susreta.
Merkel je održala pravu lekciju američkoj administraciji i svima koji ne vide dalje od svoga nosa u globaliziranom svijetu te je na kraju govora pozdravljena pravim ovacijama. Zar stvarno europski automobili mogu ugroziti američku nacionalnu sigurnost? Osim toga, njemačka automobilska industrija BMW ima upravo u SAD-u najveću tvornicu, veću od onih u Njemačkoj, a Merkel je dodala i da su Nijemci ponosni na svoje automobile.
Neobično izravna Merkel
Merkel je pozvala Kinu da sudjeluje u razgovorima o razoružanju i upozorila na opasnosti od prekida ugovora o razoružanju (INF). Također je kritizirala odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa vezanu za povlačenje SAD-a iz nuklearnog sporazuma s Iranom, kao i za najavu povlačenja američkih vojnika iz Sirije i Afganistana.
– Bolje je zadržati jedini ugovor koji postoji s Iranom – kazala je Merkel i retorički pitala pomaže li stvarno nečemu povlačenje iz nuklearnog sporazuma. Izoliranje ne vodi rješenju. Merkel kaže kako velike puzzle (“The great puzzle” slogan je ovogodišnje konferencije o sigurnosti) mogu se složiti samo ako svi zajedno rade na tome. U obrani multilateralizma, Merkel je citirala i američkog senatora Lindseya Grahama koji je kazao kako je “multilateralizam težak, ali bolji put nego da idete sami”.
Njemačka kancelarka naglasila je kako u ovom uzburkanom svijetu “imamo potrebu za NATO-om kao sidrom stabilnosti i zajednicom zajedničkih vrijednosti”. Međunarodne strukture se ne smiju uništiti, kazala je Merkel i njezina poruka u vezi s multilateralizmom nije usmjerena samo Washingtonu već i Moskvi i Pekingu.
NATO nije bio utemeljen samo kao vojni savez, već kao savez nacija koje dijele vrijednosti; iste vrijednosti glede ljudskih prava, demokracije. Današnji izazovi traže od nas da budemo ujedinjeni. Kraj ugovora o razoružanju (INF), nakon što ih je Rusija godinama kršila, loša je vijest, kazala je Merkel i dodala kako je poželjno da u takvim ugovorima ne sudjeluju samo Rusija i SAD već i Kina. Zatim je osudila najavu američkog vojnog povlačenja iz Sirije, jer bi to značilo da će se na tim prostorima pojačati utjecaj Rusije i Irana. SAD i europske države suglasne su da bi trebalo zaustaviti širenje iranskog utjecaja na Bliskom istoku, ali glede sredstava koja za to treba upotrijebiti se razlikuju. Njemačka, zajedno s Francuskom i Velikom Britanijom, želi spasiti sporazum kojim bi se trebalo spriječiti stvaranje iranske nuklearne bombe. A o provedbi toga sporazuma ovisi i koliku će ekonomsku potporu dobiti Iran. Trumpov SAD povukao se iz toga sporazuma i pritišće Iran sve strožim ekonomskim sankcijama. To su razlike između Europe i SAD-a u vezi s Iranom.
Potpredsjednik SAD-a Mike Pence u Münchenu je ponovio Trumpov zahtjev da i Europska unija napusti nuklearni sporazum s Iranom.
– Došao je trenutak da naši europski partneri budu uz nas – kazao je Pence jer “iranski režim zagovara holokaust i pokušava ga ostvariti”.
Pogledajte video o avionu F-35:
Njemačka si je uzela cijelo tržište EU-a i ne pušta Amerikance na njega, već stalno lupa kazne njihovim kompanijama. S druge strane, očekuje Američki vojni kišobran kao i do sada... I to je dovelo do toga da Njemačka prodaje hrpu vojne opreme jer ju ne može održavati, a na zadnjim zajedničkim vježbama vojnici su farbali drške metle u crno da im oklopnjaci izgledaju naoružani... Uz to, Nijemci usko surađuju s Rusima, što jako smeta Ameriku, a radi toga je i velika panika u Baltičkim zemljama i Poljskoj. S punim pravom, svaki puta kada se u povijesti gajilo Njemačko-Rusko prijateljstvo, oni su gadno stradali... Bit će svega i svačega u EU, naročito kada sada Englezi izađu...