Salvador je u ponedjeljak ponudio SAD-u da u svoje zatvore primi deportirane "opasne kriminalce”, rekao je američki državni tajnik Marco Rubio nakon sastanka s predsjednikom te srednjoameričke države Nayibom Bukeleom. Američki šef diplomacije na svojoj prvoj inozemnoj turneji traži podršku država regije u naporima vlade predsjednika Donalda Trumpa da deportira velik broj ilegalnih migranata. Rubio je s Bukeleom i njegovim suradnicima razgovarao gotovo tri sata, a oni su na sastanku pristali primati i deportirane koji nisu državljani El Salvadora. "Bilo koji ilegalni imigrant u SAD-u koji je opasan kriminalac – MS-13, Tren de Aragua, otkud god bio – on nam je ponudio njihove zatvore kako bismo ih mogli poslati i tamo pritvoriti”, rekao je Rubio referirajući se na Bukelea i navodeći imena nekih kriminalnih bandi.
Bukele je ponudio i da njegova zemlja primi opasne kriminalce koji su američki državljani, no ne zna se hoće li SAD prihvatiti tu ponudu, piše agencija Reuters. Bukele je u objavi na platformi X objavio da je SAD-u ponudio "outsourceanje dijela svog zatvorskog sustava”. "Spremni smo primiti samo osuđene kriminalce, uključujući osuđene državljane SAD-a, u naš mega-zatvor (CECOT) u zamjenu za naknadu. Naknada bi bila relativno niska za SAD, ali značajna za nas, čineći cijeli naš zatvorski sustav održivim", dodao je Bukele.
Centar za suzbijanje terorizma, poznatiji kao CECOT (Centro de Confinamiento del Terrorismo), jedan je od najvećih zatvora na svijetu. Otvoren je 2023. godine, a privukao je svjetsku pozornost kao jedan od najstrožih zatvora na svijetu. Mega-zatvor prostire se na 166 hektara zemljišta, od čega sama zatvorska zgrada zauzima 23 hektara. Projektiran je za smještaj 40.000 zatvorenika, što ga čini najvećim zatvorom u Latinskoj Americi. Trenutno u njemu boravi više od 14.500 zatvorenika. Sigurnost kompleksa osigurava više od 1800 naoružanih osoba, uključujući čuvare, vojnike i policajce. Zatvorski kompleks je okružen s četiri visoka betonska zida i 19 nadzornih tornjeva, dok dodatnu zaštitu pruža električni zid visoke voltaže. Cijeli kompleks je pod neprekidnim video nadzorom koji omogućava praćenje svih aktivnosti unutar zatvora.
Život u zatvorskom kompleksu karakteriziraju izrazito strogi uvjeti. Zatvorenici su smješteni u velike ćelije koje primaju preko 100 osoba, s time da svaka ćelija ima 80 ležajeva bez madraca. Svi zatvorenici nose identične bijele uniforme, a njihove glave se briju svakih pet dana kako bi se održavao jednoličan izgled. Dnevna rutina uključuje samo 30 minuta vježbe, tijekom koje zatvorenici moraju nositi lance. Posebno je stroga zabrana komunikacije s vanjskim svijetom - zatvorenicima nisu dozvoljene posjete niti telefonski pozivi. Dok predsjednik Bukele hvali zatvor kao ključni element u borbi protiv kriminala, organizacije za ljudska prava izražavaju duboku zabrinutost. Primjerice, Amnesty International kritizira "zamjenu gangsterskog nasilja državnim nasiljem". Unatoč kritikama, zatvor je postao model za druge latinoameričke zemlje, a ponuda Salvadora da primi američke kriminalce dodatno je pojačala međunarodni interes za ovu instituciju.
Krajem prošle godine, CNN je dobio ekskluzivan pristup i privatni obilazak CECOT-a u kojemu su smješteni ubojice, dileri i gangsteri koji su nekada sijali strah ulicama Salvadora. Salvador je nekada bio na glasu kao svjetska "prijestolnica ubojstava", a sada je znatno sigurniji. Obiteljski život i poslovi zbog toga su se vratili. Ali "čišćenje" ulica od kriminala izazvalo je bijes i zabrinutost među organizacijama za ljudska prava koje smatraju da je CECOT nehuman i neprihvatljiv. Metalni kreveti na katove nemaju posteljinu i jastuke, a u ćelijama se nalaze još otvoreni WC, cementni lavor, plastična kanta za pranje i veliki vrč za pitku vodu. Zatvorenici se u tim ćelijama nalaze 23 i pol sata dnevno. Oni ne rade, ne smiju imati knjige, karte, kao ni pisma od obitelji. Tanjuri s hranom slažu se izvan ćelija u vrijeme obroka i provlače se kroz rešetke, a nikada se ne poslužuje meso. Pola sata, koliko dnevno izlaze iz ćelija, zatvorenici provode u središnjem hodniku gdje vježbaju ili čitaju Bibliju.
U CECOT-u nema privatnosti ni traga udobnosti. Naoružani čuvari pružaju stalni nadzor, a zatvorski službenici kažu da su svjetla upaljena 24 sata dnevno. Direktor CECOT-a, Belarmino García, kazao je za CNN da ne postoje posebni jelovnici ni za koga. Ujutro i navečer poslužuju se, primjerice, grah, sir ili mješavina riže i graha, dok za ručak bude riža, tjestenina i piće. Svakoga tko počini "teške prijestupe" protiv drugih zatvorenika ili osoblja, čeka samica. Riječ je o cementnoj ćeliji u kojoj se zatvorenici drže do 15 dana. Tisuću naoružanih pripadnika osiguranja – redara, policije i vojnika – spremno je odgovoriti na svaku prijetnju izvana ili iznutra. CECOT je sagrađen u samo sedam mjeseci i otvoren u siječnju 2023. kako bi primio do 40.000 zatvorenika.
"Ono što imamo ovdje je najgore od najgoreg", komentirao je upravitelj García, govoreći o zatvorenicima. Jedan od njih, 41-godišnji Marvin Vásquez koji je odrastao u Los Angelesu, otkrio je neke detalje iz svog života te kako je završio u CECOT-u. “Neki su ljudi htjeli biti odvjetnici, policajci, vojnici. Htio sam biti gangster. I želio sam ostvariti sve što sam zamislio. A do ovog trenutka, mislim da sam postigao sve što sam želio", rekao je zatvorenik. Izrazio je žaljenje što se ikada pridružio bandi, a kaže kako je ubio najmanje 20 do 30 ljudi. Naime, nije siguran u točan broj.
Ovo izgleda odlicno. Nije samo zatvor nego i ucinkovita ustanova za resocijalizaciju. Mislim da se Amerikancima isplati platiti za njihove zatvorenike. Velika usluga za mali novac. Samo naprijed Salvadorci!