majka troje djece

Ovo je najuzornija hrvatska seoska žena!

Foto: Marija Lovrenc/VLM
seoske žene (1)
Foto: Marija Lovrenc/VLM
seoske žene (1)
Foto: Marija Lovrenc/VLM
seoske žene (1)
Foto: Marija Lovrenc/VLM
seoske žene (1)
Foto: Marija Lovrenc/VLM
seoske žene (1)
20.10.2013.
u 14:30
U Suhopolju, nedaleko od Virovitice, održan je 14. Izbor najuzornije seoske žene
Pogledaj originalni članak

One rade od jutra do večeri, drže tri ugla kuće i imanja, podižu obitelji, brinu se za životinje, vrt, a još se bave i hobijima. Vrijedne, pametne, uporne i snalažljive uspješno se bore sa svim problemima i svladavaju obveze koje se ne mogu ni nabrojati. Svaku od tih kvaliteta posjeduju kandidatkinje 14. po redu Izbora najuzornije seoske žene, na kojem je u subotu navečer u Suhopolju nedaleko od Virovitice titulu najbolje odnijela 39. godišnja Mirela Rajčević iz Paljevina u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.

Mirela je izabrana na temelju brojnih kriterija. Gledalo se sve, ne samo rezultati rada na imanju i zemlji, nego i nošnja, stav, frizura, smisao za probleme sela i žena koje ondje žive, pa sve do hobija kojima se bave. Izbor organizira Udruga uzorne hrvatske seoske žene u suradnji sa Zagrebačkom županijom i Ministarstvom poljoprivrede, a kako bi promovirala raznolikost života na selu, očuvanje tradicije, podizanje kvalitete življenja i očuvanje obitelji i kulturne baštine. – Moram priznati, priželjkivala sam ovu titulu, a sad kad sam je dobila, jako mi je drago jer vidim da je netko ipak prepoznao moj rad – smiješeći se priča Mirela uz štand s  kojim se predstavila žiriju, ali i posjetiteljima izbora iz svih hrvatskih krajeva. Bilo je ondje zimnice, sokova, domaćih slanih i slakih jela, prasetine, janjetine, domaće uzgojenog voća i povrća. Sve su to ispekle i pripremile Mireline ruke koje od jutra do večeri imaju posla.

– Na selu je tako, svaki dan je isti, stalno se radi – priča najuzornija hrvatska seoska žena, majka troje djevojčica, uzorna supruga, koja jednako vrijedno čisti torove svinjca, sadi vrt i pravi zimnicu kao što se bavi restauracijom starih predmeta njenog kraja. Prva seoska žena Hrvatske na selo je došla iz grada, prije 18 godina, nakon udaje  i sa suprugom započela svinjogojstvo po kojem je poznata. – Kad se uzme u obzir da smo počeli sa 50 svinja i 200 rali zemlje, mogu reći da smo ipak nešto napravili do danas. Na tržište danas godišnje isporučujemo oko 4500 tovnih svinja, obrađujemo oko 200 hektara zemlje. Svi ovi rezultati moj su veliki ponos, a iako je obaveza mnogo, sve se stigne  kad se čovjek organizira – kaže Mirela koja uza sve obveze vodi i knjigovodstvo za imanje.

Prva pratilja najuzornije hrvatske seoske žene kombinira obveze na selu i moderne izazove vođenja turističkih seoskih imanja. Miranda Paić iz Skradina poznata je po tome što je uspjela zaštititi „Skradinsku tortu“ kao suvenir i plasirati na tržište proizvode iz krša i Dalmacije.  – Prilika je ovo za još bolju promociju našeg rada, a bavimo se uistinu brojnim projektima, svaki je novi izazov, a trenutno radimo na tzv. Svemirskoj kući – kaže Miranda. Njena kolegica Katica Jerleković iz Kravarskog, druga pratilja, ističe kako svaka žena ima specifičan način rada, interese. – Drago mi je zbog titule, nagrada je to za moj rad, drago mi je što smo prepoznati i što se svaka od nas predstavila na neki svoj poseban način- kaže Katica koja redovno, ističe, vježba u „šumskoj teretani“ i na otvorenom. Sama, naime, motornom pilom sječe drva za zimu, obavlja kolinje, kada je potrebno,  uz obitelj brine se za livade, pašnjake, a pritom ima i stalan posao u osiguravajućoj kući. Žiri koji je odabrao tri najuzornije predstavnice hrvatskih seoskih žena nagalasio je kako su svih 11 kandidatkinja iz pet županija pobjednice jer iznimno puno rade, i kao majke i kao supruge na imanju te čuvaju običaje i na poseban način promoviraju ljubav prema životu na selu u svim njegovim oblicima.

>>'Glavni motiv mi je starinski duh prenositi na mlađe naraštaje'

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.